Öğretmen Diyarı

MİLLİ EĞİTİME \

2014-2015 Eğitim Öğretim yılında eğitime başlayan ve tahmini 10 milyona mal olan Solhan Öğretmen Hüseyin Artunç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi daha ilk yılında sos verdi.

 

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından tip proje uygulanarak yapılan Solhan Öğretmen Hüseyin Artunç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri dersliklerde yanan ufonun karşısında montlarıyla otururken, sınıflara göre daha büyük olan atölyelerde ise ufo ısıtıcı bile kar etmiyor. Öğrencilerin durumu ailelerine bildirmeleri üzerine, bizlere ulaşan bazı aileler; “ya sorun çözülsün ya da öğrencilerimizi okuldan alırız” diye tepkilerini gösterdi.

Ocak aynın ilk haftasında okulu ziyaret eden İlçe Mili eğitim Müdürü Fevzi Aktaş’ın sınıfları gezdiği anın görüntüsü konuyu tamamen özetliyordu. Haberimizin fotoğrafında göründüğü gibi, sınıflarda montlarıyla oturan öğrenciler, yanan ufo ve ne tuhaf ki İlçe Milli Eğitim Müdürü de paltolu bir şekilde görünüyor.

 

Isınma Sorunu, Tip Proje Olmasından Kaynaklanıyor

 

Isınma sorununun nedenleri araştırıldığında, TOKİ tarafından uygulanan tip projenin Doğudaki bir okul için elverişli olmadığı ve kalolifer kazanının derslikteki radyatörlerin ölçüleriyle uyuşmadığı öğrenildi. TOKİ tarafından tip proje uygulanan okulun, doğu bölgesinin iklim şartlarını kaldırmadığı ve projenin uygulama esnasında doğu bölgesi iklim şartlarına göre revize edilmediği için bu sorunun ortaya çıktığını belirten veliler, bu sorunun derhal çözüme kavuşmasını istedi.

 

Aileler Endişeli

 

Okulda yaklaşık 38 öğretmen ve 467 öğrencinin olduğunu belirten veliler, Çocuklarının sağlığından endişe duyduklarını söyledi. Öğrenci Velileri  “çocuğum sabah 7.30’dan akşam 16.30’a kadar okulda kalıyor. bu soğuk kış aylarında günün yarısını geçirdiği okulunda ısınma sorunu var. Çocuğum sınıfta ufonun karşısında montuyla oturuyor, dışarı çıkınca tekrar aynı montuyla çıkıyor ve bu durum böyle olunca hastalık kaçınılmaz oluyor. Atölyelerde, ısınma tamamen sıkıntılı ve ufo ısıtıcılar ile ısıtılmaya çalışılıyor ama çocuklar ufonun 2 metre ötesine gittiğinde yine ısınamıyorlar” dedi.

 

Veliler, “Tip Projenin Revize Edilmemesinin altına Rant Olabilir”

 

Öğrenci velileri, TOKİ tarafından uygulanan tip projelerin neden bölgesel revizyonlara tabi tutulmadıklarına bir anlam veremediklerini belirtip, “ hangi akla mantığa sığıyor, Akdeniz ya da Ege Bölgesindeki bir okula uygulanan proje Bingöl’e uygulanıyor. Bu durum, çok ciddi çalışan TOKİ’ye hiç mi hiç yakışmıyor. TOKİ’nin tip projelerde bölgesel revizyona gitmemesi bizleri açıkça çok düşündürüyor. Acaba burada bir rant mı vardı da revizyona gidilmedi diye aklımızdan geçmiyor değil yani” şeklinde ifade ettiler.

Bu arada, okulun arka kısmında yapılan yaklaşık 3 metrelik istinad duvarında çatlaklıkların meydana geldiğini belirten aileler, “Allah korusun, o duvar çöküpte bir öğrenciye zarar verirse bunun hesabını kim verecek” dedi.

 

 

Kaynak:BİNGÖL SÜRMANŞET

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim