Öğretmen Diyarı

Milli Eğitim'den şok itiraz!

 Mezuniyet töreninde Berkin Elvan’ı andığı için okul birinciliği elinden alınan Işıtan Önder’e üniversite yolunu açan mahkeme kararına itiraz edildiği ortaya çıktı. İtiraz, Önder’e verilen cezanın bozulmaması durumunda “kaos ortamının oluşacağı ve kamu düzeninin bozulacağı” gerekçesine dayandırıldı.

İzmit Gazi Anadolu Lisesi öğrencisi Işıtan Önder yüksek dereceyle bitirdiği okulun 12 Haziran 2014 tarihli mezuniyet törenindeki konuşmasında “Bu kürsüde aklıma Berkin Elvan’ın ve Ali İsmail Korkmaz’ın gelmemesi herhalde imkânsız, çünkü bu insanların eğitim hakları, yaşam hakları da gasp edildi. Bu yapılan gaspa en büyük cevabı tarih verecek, en büyük cezayı tarih kesecektir” dedi. Konuşması nedeniyle Önder kınama cezası aldı, ailesi tarafından karara yapılan itiraz ilçe öğrenci disiplin kurulu tarafından reddedildi ve ceza onandı.

Okurken itiraz

Önder ailesi Eğitim Sen’in de hukuki desteği ile kınama cezasının yürürlüğünün durdurulması ve iptali için Kocaeli 2. İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı ile Işıtan Önder, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Radyo Sinema Televizyon Bölümü’nü kazandı, ancak İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Önder üniversitede okurken davayı Sakarya Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıdığı ortaya çıktı. Müdürlük, yürütmeye durdurma ve kınama cezasının bozulmasına ilişkin karara yaptığı itirazda tartışılacak ifadeler kullandı.

‘Planlı ve siyasi’

İtirazda, konuşmanın siyasi olduğu belirtilirken Önder’in mezuniyet konuşmasındaki “Büyük cevabı tarih verecek, en büyük cezayı tarih kesecektir” ifadeleri için de “Kaldı ki tarihin hesap soracağına dair beyanların muhatabının kim olduğu sorulduğunda, düşünüldüğünde konuşmanın niteliği ve amacı gözler önüne serilecektir” değerlendirmesi yapıldı. Davacının öğrenci olduğu belirtilen itirazda, “Düşünceyi açıklama hakkının kullanıldığını ileri sürmek mümkün değildir. Aksine hüküm kurulması halinde toplumda kaos ortamı oluşacak ve kamu düzeni bozulacaktır” denildi.

Öte yandan Danıştay, başka dosya üzerinde, Önder’in okul birinciliğinin elinden alınmasına yol açan yönetmelikteki “okul öğrenci ödül ve disiplin kurulununun da görüşü alınarak... davranış puanı indirilmiş ve iade edilmemiş” ibaresinin yürütmesini durdurdu.

 

personelmebhaber.netDikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim