Öğretmen Diyarı

Milli Eğitim’den öğrencilere ilm-i hal

Milli Eğitim Bakanlığı, önsözünde “15 yaş ve üzeri gençler ve yetişkinler için hazırlanmıştır” ifadesi olmasına rağmen Güngören Belediyesi’nin bastırdığı “ 7/24 İlm-i hal “ isimli kitabı 13 yaş grubunda olan 7. ve 8. sınıf öğrencilerine dağıttı. Eğitim-İş Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube, kitabın toplatılmasına ilişkin başvuruda bulundu.
Sendikadan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kitap, MEB onaylı olmadığı halde çocuklara dağıtıldı. Kitaptan yarışma düzenleneceği ve ödül olarak altın verileceği söylendi. Pedagojik olmadığı, MEB onaylı olmadığı gerek-çeleriyle itiraz eden öğretmenlerin uyarıları da önemsenmedi. Kitapta Cennet, cehennem, cenaze, kefen, örtünme, kadınların özel günlerinde kirli olduklarından lohusalığa kadar birçok konu işlenmiş. Ayrıca kitapta “Adım adım son yolculuk - cenaze işlemleri” gibi ifadeler yer alıyor. Bu konuların müfredatla da yakından uzaktan ilgisi yoktur.”

HANEFİ MEZHEBİNE GÖRE HAZIRLANDI
Eğitim-İş 1 No’lu Şube Sekreteri Maksut Balmuk, konuyla ilgili şunları söyledi: “ Okullarımızda MEB onayı olmayan hiçbir kitap ya da yardımcı kaynak okutulamaz. Kaldı ki, kitabın önsözünde 15 yaş üstü ve Hanefi mezhebine göre hazırlandığı yazmaktadır. 11-12 yaşlarındaki çocuklara okutulması da öyle böyle bir kitabın okunması karşılığında yarışma düzenlenip ödül verilmesi de kabul edilemez.
Belediye, kaynağı birilerine aktarıyor. Birileri para kazanırken, din pazarlanır gibi bir duruma MEB aracılık ediyor. Burada eğitim değil siyaset-ticaret-rant üçlüsünün aracı kurumu il/ilçe Milli Eğitim müdürleridir ve onlar da makamsal çıkar peşindedirler.”

 

Kaynak: aydinlikgazete.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol