Öğretmen Diyarı

Milli Eğitim’de haciz skandalı!

Balıkesir’de İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Türkiye Halk Bankası A.Ş. arasında yapılan maaş promosyonu protokolünde, promosyonların 3’er aylık taksitlerle ödenmesine yönelik hüküm, Eğitim-Sen’in açtığı dava sonrası iptal edildi. Balıkesir İdare Mahkemesi, promosyonun taksit taksit verilmesini hukuka aykırı bulurken, bankanın yaklaşık 3,5 milyon TL tutarındaki promosyonu bir kerede ödemesi gündeme geldi. Banka, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığı sözleşme uyarınca parayı ödeyemeyeceğini söyleyince, promosyon borcunu Milli Eğitim Müdürlüğü tek başına karşılamak zorunda kaldı.
Bütçesi borcu ödemeye yetmeyen İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bakanlıktan yardım istedi. MEB’den beklenen yardım gelmeyince, öğretmenlere 3,5 milyon TL’lik ödeme yapılamadı. Parayı ödemeyen İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne karşı icra yolu açıldı.

Mahkeme kararı iptal etti
Balıkesir’de öğretmenlere ödenen promosyonlarla ilgili skandal bir gelişme yaşandı. Balıkesir’de görev yapan 5 bin 40 öğretmenin banka maaş ve promosyon anlaşması Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Türkiye Halk Bankası A.Ş. Balıkesir Şubesi arasında 3 Mayıs 2013’te imzalandı. 3 yılı kapsayan anlaşmada bankanın, öğretmenlere hak ettikleri 840 TL’lik promosyonu 3 ayda bir 69 TL’lik taksitlerle ödemesi kararlaştırıldı.
Ancak KESK’e bağlı Eğitim-Sen, işlemin iptali istemiyle Balıkesir İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme belirlenen promosyon miktarının tamamının mevcut personele tek seferde ödenmesi gerektiğine hükmetti. Dava konusu işlemi iptal eden mahkeme, Türkiye’deki tüm öğretmenler için emsal teşkil edecek bir karara imza atmış oldu. Ancak skandal olaylar zinciri, mahkemenin bu kararını açıklamasıdan sonra başladı.

Banka ‘tek seferde ödeyemem’ dedi
Davanın karara bağlandığı tarih itibarıyla öğretmenlere 200’er TL’lik ödeme yapan Halk Bankası’nın, mahkeme kararı uyarınca öğretmen başına 640 TL’lik daha ödeme yapması gündeme geldi. Bu rakam, 5 bin 40 öğretmeni bağladığı için, bankanın tek seferde ödeyeceği miktar yaklaşık 3,5 milyon TL’yi buldu. Ancak banka, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığı anlaşma gereği paranın tamamını ödeyemeyeceğini söyledi. Öğretmenlere olan borcu tek başına karşılamak zorunda kalan İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise bütçesi yetmediği için 3.5 milyon TL’lik ödemeyi gerçekleştiremedi.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü, sözleşmeye göre hiçbir sorumluluğu bulunmayan banka ile olan anlaşmasını da iptal edemedi. Çünkü mahkeme kararında protokolün tamamı değil, sadece, “...3 ayda bir taksitler halinde...” ibaresi hukuka aykırı bulundu. Bunun üzerine MEB’den yardım talebinde bulundu. Bakanlık, bütçeleri bulunmadığı gerekçesiyle, müdürlüğün talebini geri çevirdi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün İdare Mahkemesi’nin kararını uygulaması için süre 1 Mart’ta son buldu. Parayı ödemeyen İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne karşı icra yolu açıldı. Şimdi her üye haciz talebinde bulunacak.

milliyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol