Öğretmen Diyarı

MİLLİ EĞİTİM UZMANI ATAMALARINDA MÜLAKAT ÇÖZÜM MÜ

NİSAN ayında atanan 1709 şube müdürleri de sadece mülakat ile değerlendirmeye alınmışlardı; ama mülâkadardan sonra kendilerine haksızlık yapıldığını düşünen bir çok aday mahkemeye başvurmuştu. Görevde yükselme yönetmeliğine de Danıştay nezdinde sadece sözlü mülakata dayalı atama yapılmasını öngören madde için dava açılmış ve iptal edilmişti.


02-11 Mart 2015 tarihleri arasında yapılan Milli Eğitim Uzmanlığı alımları için de sadece mülakat ile değerlendirme yapılacak. İlk defa, öğretmenlerden uzman alınacağını söyleyen Sayın MEB Müsteşarı Tekin Bey, mülakat sınavı yaparken diğer müdürlük veya müdür yardımcılığı mülakatlarında olduğu gibi şeffaflığı ve bilimsel temelleri esas alınacağı ve kendisinin başkanlığında bir komisyon kurulduğunu belirtti; ama şube müdürlüğü ile okul müdürlüğü mülâkadarmda yaşananları hatırlayacak olursak birçok eğitimcinin mülakata dayalı atamada haksızlığa uğradığını düşünerek mahkemelere gittiğini görmekteyiz.


Sadece mülakata dayalı olarak yapılan atama ve alımların sorgulanması gerekir. Bu yüzden mülakat ile atanan şube müdürlüğü sürecindeki mahkeme kararına bakabiliriz.


Danıştay 2. ve 5. Daireleri 1709 şube müdürünün sadece mülakat ile atanmasını sağlayan yönetmelik hükümlerini iptal etmişti. Yani sadece mülakata dayalı atamayı mahkemeler de Danıştay düzeyinde iptal etmektedir. Yüksek mahkemeler sadece sözlü mülakata dayalı yapılan alım için özellikle "Sözlü sınavın, seçimin tek belirleyicisi olarak düzenlenmesi, bu haliyle somut olarak değerlendirilebilecek ve adaylar arasında objektifliği sağlayabilecek nesnel bir değerlendirme ölçütü olan yazılı sınav yerine başarı sıralamasının tek başına sözlü sınav sonuçlarına göre oluşturulması, Anayasa'nm 2. maddesinde belirtilen Hukuk Devleti ilkesiyle bağdaşacak şekilde etkin yargısal denetiminin yapılmasının engellenmesi nedeniyle hukuka aykırı" diyerek iptal etmişti. Bu mahkeme kararları sonrasında yönetmelik değiştirilerek yazılı ve sözlü mülakat sınavlarının ortalama puanlarına dayalı atamayı öngören maddeler yönetmeliğe eklenmişti.Yine de 1709 şube müdürünün mülakata dayalı atamaları iptal edilmemişti, hâlâ belirsizlikler de devam ediyor.


Bu yaşanılanların aynısının milli eğitim uzmanlığı alımlarında yaşanması ile beraber eğitim camiasında iş barışı bozulabilir. MEB'in; Danıştay'ın ve diğer mahkemelerin verdiği kararları düşünerek mülakat ile Milli Eğitim Uzmanlığı atamalarını bir kez daha düşünmesi gerekir.


Mülakat sınavını uygularken de teknolojik araçlar ile sesli ve görüntülü kayıdarın alınması işlemlerin denetlenebilmesi bakımından yerinde bir adım olacaktır.


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol