Öğretmen Diyarı

Milli Eğitim Sınıfta Kaldı!

MİLLİ EĞİTİM SINIFTA KALDI!

 

Yeni eğitim -öğretim yılının başlamasına günler kala, eğitim sistemimiz üzerinde oynanan oyunların sonu bir türlü gelmiyor. Hatta her geçen gün, her alınan yeni kararla; öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz mağdur duruma düşüyor.

 

Milli Eğitim sistemimizin en önemli üç ayağı; ne olup bittiğini anlamadığı, günlük hatta anlık kararlara göre yön verilmeye çalışılan bir kargaşanın içerisinde kaybolup gidiyor…

 

Kargaşanın temel nedenlerinden biri olan 4+4+4 sisteminin ne kadar plansız bir şekilde hayata geçirildiğini ispatlamaya çalışacak şekilde uygulamaya sokulan kararlar sonrası, milli eğitim müdürlükleri tam bir çıkmazdadır. Mevcut durumda norm fazlası durumda bulunan onlarca sınıf öğretmeni yetmezmiş gibi , “müdür kıyımları “ sonrası onlarca idarecinin öğretmenliğe döndürülerek norm kadro fazlası durumuna düşürülmesi, içine düşülen çıkmazın derinleştirmektedir.

 

Önemli sorunlardan bir diğeri ise; yine 4 + 4 + 4 saçmalığıyla birlikte alınan kararlardan biri olan İMAM HATİP ORTAOKULLARI… Burada saçma olarak gördüğüm konu imam hatip ortaokullarının açılması değil, bu okulların herhangi bir okul binası olmadan, herhangi bir plan program yapılmadan, oldubittiye getirilerek hayata geçirilmesidir. Şuan hemen hemen her ilde, her ilçede imam hatip ortaokulları için, bina arayışları sürmekte. Hatta bazı ilçelerde bu okulların sınıf sınıf diğer normal ortaokullarda dağıtılarak eğitim öğretim yılına hazırlanması içler acısı bir durumu ortaya koymaktadır. Yani imam hatip ortaokulları dörde, beşe bölünerek normal ortaokullara dağıtıldı. Normal ortaokul idarecileri, imam hatip ortaokulu öğrencilerine sınıf ayarlamaya çalışırken, bu okul öğrencilerinin velileri de eğitim kalitesinin düşeceğinden endişe etmektedir. Anlaşılan bu okullarımızda büyük bir kargaşa bütün bir sene sürüp gidecek…

 

Bir diğer konu ise; ihaleler ile müteahhitlere yaptırılan sözde donanımlı yeni okul binaları! …Manisa ilinin ilçelerinin birinde bizzat şahit olduğum bir okul binasının elektrik ve su aboneliği alınmadan eğitim öğretime açılması ‘Yeni Türkiye ‘ olgusunda trajik bir durum ortaya çıkarmaktadır. Burada şunu sormak lazım, su ve elektrik aboneliği alınmadan teslim edilen bu okulu, hangi yetkili geçici kabul işlemlerini yaparak teslim almıştır? Son bir not bahsi geçen bu yeni okul binası, yaz yağmurlarının yağmasıyla birinci katı komple su basmış durumdadır.

 

Başta görev yerim Manisa ili olmak üzere tüm şehirlerimize yakışmayacak uygulamaların bir an önce son bularak, planlı programlı şekilde mevcut sorunların ortadan kaldırılması gerekmektedir.Tüm yetkilileri daha özverili olmaya davet ediyorum..Anadolu Eğitim Sendikası olarak ülkemiz genelindeki yanlışlıkların üzerine gitmeye devam edeceğiz..

 

 

MURAT MEHMET GÜLER

AES Manisa İl Başkanı 

AES Genel Başkan Danışmanı

manisa@aes.org.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol