Öğretmen Diyarı

Milli Eğitim Öğrencileri Fişliyor

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı geçtiğimiz gün yaptığı bir itirafla gündeme bomba gibi oturdu. Nabi Avcı siyasi propaganda bahanesiyle soruşturma geçiren öğrencilerin kişisel bilgilerinin bakanlık tarafından kayıt altına alınıp saklandığını itiraf etti. Nabi Avcı bu bilgilerin öğrenci velisi gözetiminde alındığını ve başka kurumlarla paylaşılmadığını söyledi. 

 

Cemaat yurdu ve dersanelerinde kalan öğrencilere siyasi propaganda yapıldığı ihbarları üzerine buralarda kalan öğrencilerin tespitiyle birlikte geçtiğimiz aylarda skandal bir soruşturma ortaya çıkmış, ilkokul öğrencilerine bile siyasi olarak kimi destekledikleri, ailelerinin kime oy verdiği, cemaat okullarında eğitim alan öğrencilere ise okulda siyasi propaganda yapılıp yapılmadığı gibi sorular sorulduğu tespit edilmişti. Bakanlık bunun tamamen siyasi bir propaganda yapılıp yapılmadığını tespit etmek olarak adlandırıldığı sürecin aslında bu okullarda okuyan öğrencilerin fişlenmesi üzerine kurulduğu tespit edildi. 

 

Bakan Nabi Avcı konu ile ilgili yaptığı açıklamada öğrencilerden ifade alındığını, ifadeler sırasında öğrencinin kişisel bilgilerinin de elde edildiğini ancak bunun tamamen öğrenci velisi gözetiminde velinin izni alınarak yapıldığını ve elde edilen verilerin özel hayatın gizliliği ilkesine riayet edilerek başka kurumlarla paylaşılmadığını aktardı. Öğrencilerin ifadelerinin rehber öğretmenler gözetiminde ve veli izni doğrultusunda alındığını söyleyen Nabi Avcı uygulamanın tamamen yasal dayanaklar çerçevesinde yapılıdğını, hiçbir kanunsuz işlemin uygulanmadığını söyledi. 

 

İfadeler alınırken öğrencinin gizli bilgilerinin de alındığı ve bunların bakanlık arşivinde saklandığını belirten Avcı bilgilerin anayasada belirtilen özel hayatın gizliliği ilkesine göre başka kurumlarla paylaşılmadığını belirtti. Alınan bilgiler sayesinde müfettiş incelemelerinde cemaate ait üç kuruma kapatma cezası verildiğini söyleyen Nabi Avcı 14 öğretmen hakkında da soruşturma başlatıldığını kaydetti. 

 

Geçtiğimiz aylarda eğitimde paralel yapı soruşturması kapsamında pek çok öğrenci Mersin'de müfettişler tarafından sorgulanmıştı. Genellikle bu öğrenciler cemaat okullarında okuyan, yurtlarında kalan veya cemaat dersanelerine giden öğrenciler arasından belirlenmişti. Öğrencilerden alınan ifadelerde öğretmenlerinin derslerde siyasi propaganda yapıp yapmadığı, öğrencilerin bunlardan nasıl etkilendiği, ailelerinin siyasi görüşleri gibi özel sorular sorulmuştu. Öğrencilerin verdiği ifadeler doğrultusunda pek çok kuruma yasal takip başlatılmış ve bu kurumlardan üçüne kapatma cezası verilmişti. 

 

Önümüzdeki günlerde ise paralel yapı soruşturmalarının eğitim camiasına da sıçrayabileceği tahmin ediliyor. Paralel yapıya bağlı okul müdürleri, müdür yardımcıları, sendika yöneticileri ve dersane yöneticileri hakkında soruşturmaların başlayabileceği eğitim kurumlarında yapılacak incelemelerin ardından kurumlara ceza yağdırılacağı hükümete yakın sosyal medya hesaplarından bir ay önce duyurulmuştu. 

 

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol