Öğretmen Diyarı

Milli Eğitim ne yapmak istiyor?

Murat AYDIN / SÖZCÜ EĞİTİM

Türkiye eğitim ile ilgili sorunlarından kurtulacak gibi değil. Eğitimin neresine el atsanız karşınıza sorun üstüne sorun çıkıyor.

Bunlar yetmezmiş gibi, birde işleyişinde sorun bulunmayan eğitim kurumları sorunlu hale getiriliyor. Anavatan Partisi döneminin Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol’un adını taşıyan Türkiye’nin Güzel Sanatlar Lisesi alanında ilk okullarından biri olan okulda son yıllarda ilginç sorunlar yaşanıyor…

Görsel ve Ses sanatları üzerine eğitim veren Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi’nde Türkiye’nin dört bir yanından gelen alanlarında yetenekli öğrenciler eğitim görüyor. Bu öğrenciler için okulun pansiyonu bulunuyor. Yani okul yatılı… Türkiye genelinde okulu tercih edip gelen öğrenciler burada kalıyor ve gece gündüz birbirleriyle yeteneklerini geliştirmek için çalışmalar yapıyor. Okul idaresi ise bu okulun yatılı bölümünü kapatıyor…

Son iki yıldır yatılı bölüme öğrenci alınmıyor. Yatılı bölümün olmadığı durumda Anadolu’daki yetenekli öğrenciler bu okulu nasıl tercih edecek, tercih etseler de İstanbul’da nerede barınacaklar?

Bu okulun yatılı olmasının en önemli faydalarından biri ise yeteneklerin ders saatleri dışında yapılan çalışmalarda bir birleri ile fikir alışverişinde bulunmaları ve birbirlerinin gelişimine yardımı olmalarıdır.

Okulda görsel alanda resim ve işitsel alanda müzik bölümleri popüler…Ünlü sanatçılar Burak Kut ve Murat Boz’da o okuldan mezun…

ÖĞRENCİ VELİLERİ TEPKİLİ!

Son 2 yıldır yatılı öğrenci alınmayan okulda yaklaşık 70 öğrenci 3 ve 4. Sınıflarda yatılı okumalarına rağmen bu yıl başka pansiyonlara yerleştirilmek isteniyor.

Peki, işi, dersi, ödevi, şarkı türkü söylemek olan bu öğrenciler başka ortamlarda kendilerini nasıl geliştirecekler. Hadi resim bölümü öğrencileri bir tarafa…

Çocuk Türk Halk Müziği dalında eğitim alıyor… Ders dışında sazını eline alıp çalamayacaksa, arkadaşlarına türkü söyleyemeyecekse kendisini nasıl geliştirecek.
1989 yılında açılan ve o günden bu yana yatılı olarak hizmet veren okulda neden böyle bir karar alındığı merak ediliyor.

Kadıköy Milli Eğitim Müdürü Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu Ömer Yahşi’nin mi böyle bir talepte bulunduğu, Okul Müdürü Recep Tutal’ın mı böyle istediği merak ediliyor.

Oysa Türkiye’nin bilinçli sanatçılar yetiştirmek için bu tarz okullara büyük ihtiyacı var.
Bu okulda görülen bir eksiklik varsa, pansiyon kapatmakla değil, kapasite büyütmekle giderilmeli.

Bakalım, bu talebe İl Milli Eğitim Müdürlüğü nasıl cevap verecek,, Milli Eğitim Bakanlığı ne diyecek?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim