Öğretmen Diyarı

MİLLİ EĞİTİM MÜFETTİŞLERİ GELİYOR

PERSONELMEBNET/ÖZEL HABER
Milli Eğitim Bakanlığı denetimi tek çatı altında topluyor. 652 Sayılı KHK’de değişiklik çalışmalar son aşamaya geldi. Henüz taslak halinde olan çalışma ile ilgili şu bilgileri edindik; Denetmen ve denetçilik unvanları kaldırılacak. Teftişte görev yapanlar “Milli Eğitim Müfettişi” olarak adlandırılacak. Bakanlık denetçileri, il eğitim denetmenleri ile bölgelerde görev yapacak. Her il bir bölge olacak.  Bölgelerde görev yapacak Milli Eğitim Müfettişleri; A ve B grubu müfettişler olarak ikiye ayrılacak. Bu durumdaBakanlıkta görev yapan yaklaşık 300 Bakanlık Denetçisi bundan sonra illerde görev yapacak. A grubunda görev yapan milli eğitim müfettişleri Bakan Oluru ile görevlendirilebilecek. A grubunda görev yapan müfettişlerin mali hakları da farklıolacak. Üst gruba müfettişler kıdem sırası ve öğrenim durumuna göre seçilecekler. A grubu müfettişler il ve ilçe müdürlüklerinidenetleyecekler.

“İl eğitim denetmenlerine gün doğdu, körün istediği bir göz…”

Eski adı ile ilkokul müfettişleri yeni adı ile il eğitim denetmenleri böyle bir birleşmeyiistiyorlardı. Bu hususta sendikalar nezninde müthiş kulis yaptılar. Mali haklarında iyileştirme beklerken denetimin tek yapıda birleştirilmesi statülerini de yükseltecektir. Henüz üzerinde çalışma yapılan taslak bu hali ileyasallaştığında il eğitim denetmenleri karlı çıkacak. 3100 kadar il eğitim denetmeni illerde görev yapmaktadır. Bakanlık denetçilerinin illere kaydırılması ile birlikte bu sayı 3400’e çıkacak. MEByakın zamanda 2 bine yakın “Milli Eğitim Müfettişini”de sisteme dahil edecek.

“Bakanlık denetçileri mağdur olacak”

Asıl sıkıntıyı ise Bakanlık denetçileri yaşayacaktır. Ankara da görev yapan denetçiler; illerde görev yapmaya başlayacak. Bazı denetçiler B rubunda yer alacak. Yine 652 sayılı KHK da değişiklik yapılacak. Milli Eğitim Müfettişlerinin tamamı rotasyona tabi olacak. Kazanılmış hakların korunması noktasında sıkıntı yaşanacak. Bakanlık müfettişi olarak göreve başlayan biri illerde görev yapmayı tenzili rütbe olarak değerlendirebilecektir. 300 kadar Bakanlık denetçisinden emekliye ayrılanları görebileceğiz. İsim değişikliği ile birlikte bunun aşılacağından bahsediliyor. Aslında Bakanlık müfettişi olarak var olan bir kimliğin yok dilmesi anlamına geliyor. Hukuksal anlamda sıkıntı çıkaracaktır. İşleyişe baktığımızda da teftişte Bakanlıkta bir  üst birimin olması sisteme katkı sağlamakta idi. İllerde çözülemeyen birçok sorun Bakanlıktan görevlendirilen müfettişlerce çözülüyordu.

“Eğitim Birsen’den tam destek”

İl eğitim denetmenlerinin sorunlarına sahip çıktığığını sık sık ifade eden Genel Başkan Ahmet GÜNDOĞDU il eğitim denetmenler ile yaptığı bir toplantı da şunları söyledi;” Eğitim denetiminde planlama ve koordinasyon eksikliği dolayısıyla eğitim denetiminin temel ilke ve stratejilerinin sağlıklı bir şekilde oluşturulamaması verimsizliğe, kaynak israfına, denetim karmaşasına yol açabilmektedir. Görev alanları aynı olmasına rağmen bu üçlü sistem arasında organik bir bütünlük bulunmamaktadır. Bu üç yapıdan, özellikle bakanlık denetçileri ile il eğitim denetmenlerinin çalışma usul ve esasları, mesleğe alınma şekilleri hemen hemen aynı iken, statü ve mali haklar açısından farklılıklar vardır. Milli Eğitim Bakanlığı'nın denetim sistemi birleştirilmelidir. Bakanlık denetçileri (bakanlık müfettişleri) ve il eğitim denetmenleri; Sosyal Güvenlik Kurumu'nda, Maliye Bakanlığı'nda, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nda olduğu gibi, tek çatı altında birleştirilerek Milli Eğitim Müfettişi ve Milli Eğitim Müfettiş Yardımcısı unvanları verilmelidir.” Sayın Gündoğdu; Eğitim Birsen’e üye olan il eğitim denetmeni sayısını kendisi de biliyordur. Ama yüzde olarak ifade etmek gerekirse, Eğitim Birsen’e üye denetmen sayısı toplam denetmenler arasında yüzde 10 u bulmayacağını düşünüyorum.

“Taşra yöneticileri Bakanlık denetçisini istiyor”

Taşra teşkilatı eğitim yöneticilerinin nerdeyse tamamı il ve ilçe müdürlüklerinde denetim ve rehberliğin Bakanlık Denetçisi tarafından yapılmasını istiyor. Geçen yıllarda yapılan istişare toplantılarında bu konu gündeme getirilmişti. Bakanlık üst bürokratlarına il/ilçe müdürlüklerinin denetimini il eğitim denetmenlerinin yapmaması gerektiğini ifade etmişlerdi. Her toplantıda üst yönetime bu talep iletildi. Bakanlık denetçilerinin iller de A grubunda görevlendirilmesi problemi çözecek gibi görünse de kıdeme göre bir geçiş sağlanacak olur ise bu tezde boşa çıkacaktır.

Hüseyin AKAY

Personelmeb net/özel haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim