Öğretmen Diyarı

Milli Eğitim Müdürü\'nün Öğrenci Hassasiyeti!

URFA (DİHA) - Karaköprü İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Sarmış, okullara gönderdiği yaz tatili değerlendirmesinde, ilginç taleplerde bulundu. Sarmış, erkek çocuklar için, babaları veya bir tanıdıklarının işyerlerinde, kız çocuklarının ise, yemek, temizlik ve ütü yapmak, bulaşık yıkamak gibi ev işlerini öğrenmesini istiyor. 

 

Urfa‘da İl Milli Eğitim Müdürü yardımcılığından Karaköprü İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak görevlendirilen Mehmet Sarmış, öğrenciler için tüm okullara yaz tatili değerlendirme yazısı gönderdi. İlginç taleplerin yer aldığı değerlendirmeye ilişkin Eğitim Sen Urfa Şube Başkanı Mehmet Keklik, yazılı açıklama yaptı. Keklik, söz konusu değerlendirme yazısında İlçe Milli Eğitim Müdürü Sarmış‘ın, bu yaklaşımı ile kadına uygulanan şiddete ve kadın cinayetlerine ancak katkı sağlanacağına işaret etti. Keklik, Sarmış‘ın okullara maddeler halinde gönderdiği değerlendirme yazısının 6‘ıncı maddesinde "Erkek çocuklarının eğer uygunsa babası veya başka bir tanıdığının işyerine gitmesi, hayatı ve insanı tanıması açısından çok yararlı olacaktır" diye belirttiğini ve 7‘inci madde ise, "Kız çocuklarının, başta yemek yapmak, bulaşık yıkamak, temizlik yapmak, ütü yapmak gibi ev işlerini öğrenmesi çok önemlidir. Okula giden kızların bu yanı zayıf kalıyor. Oysa ilerde çalışsa bile bir eş ve anne olarak bu işleri bilmesi geleneksel toplum yapımız açısından bir zorunluluktur" şeklinde ifadelere yer verdiğine dikkat çekti. 

 

‘Cinsiyet ayrımcı‘

 

Kadına yönelik ayrımcılık, sömürü ve şiddet, eşitsizliğin, sınırsız tüketimin, sömürünün, yoksulluğun sistemleştirildiği kapitalizmin doğal sonuçlarından biri olduğunu kaydeden Keklik, egemen sınıfın çıkarlarına hizmet eden, cinsiyet ayrımcılığı çözülmeden özgür ve eşit bir toplum oluşmasının mümkün olmadığını belirtti. Türkiye‘de toplumsal cinsiyet ayrımcılığının aile içi ilişkilerden başlayarak toplumsal hayat içerisinde her düzeyde yaşanmaya devam ettiğinin altını çizen Keklik, "İş yaşamında, sosyal yaşamda, aile içi yaşamda kadının kadın olmasından kaynaklı sorunlar, tarihsel kültürel nedenler görmezden gelinerek sığ politikada malzeme olarak kullanılmaktadır. Meslek seçimleri ve iş yaşamında da cinsiyetçi iş bölümü ciddi bir sorundur. Oysa çağdaş yaşamda kadın ve erkek, toplumsal iş bölümüne katıldıkları oranda hayata ortak olabilmektedir" ifadelerini kullandı. 

 

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sarmış‘ı uyaran Keklik, "Cins ayrımcılığına hizmet eden anlayışlardan biran önce uzaklaşmasını diliyoruz. Saygıdeğer meslektaşlarımızın da bu geri, yoz anlayış ve önerileri dikkate almayacağına inanıyoruz" dedi. 

 

 

 

www.personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim