Öğretmen Diyarı

Milli Eğitim Müdürü’nü ‘Cumhuriyet’ rahatsız mı etti?

Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın 46 Yıllık Üsküdar Cumhuriyet Lisesinin adını Bağlarbaşı Mesleki Teknik Anadolu Lisesi olarak değiştirdi.
Üsküdar’da 46 Yıllık Cumhuriyet Lisesi’nin ismi Bağlarbaşı Mesleki Teknik Lisesi oldu. Üsküdarlılar ve okul mezunları, Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın’ın 46 Yıllık Üsküdar Cumhuriyet Lisesinin adını Bağlarbaşı Mesleki Teknik Anadolu Lisesi olarak değiştirmesine tepki gösteriyor. Okulun ismini geri alabilmek için başlatılan girişimler devam ediyor.

Bu kapsamda, ‘Üsküdar Cumhuriyet Lisesi olarak kalmalı’ başlığıyla change.org’da bundan 4 ay önce bir imza kampanyası başlatıldı.

Kampanya muhatabının Milli Eğitim Bakanlığı olduğu imza kampanyasında şu açıklamalara yer verildi:

“Üsküdarlılar duruma oldukça tepkili! Üsküdarlılar ve okul mezunları “İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın’ın doğumundan 1 yıl önce mezun veren okulumuzun isminin değiştirilmesi esnasında hiçbir Üsküdarlının görüşü alınmadı. Bu kentte biz doğduk ve büyüdük anılarımız var. Bir başka ilde doğup büyüyen Üsküdar’ımızla hiçbir ortak paydası olmayanların atamayla hizmet üretmek üzere gönderildikleri ilçemizde bizim değerlerimizi yok sayması ve anılarımızı bir dilekçeyle kaldırıp çöpe atması olacak bir şey değil siz değişikliğe onay verenler ne hakkınız var. Biz sizin anılarınızla oynuyor muyuz? 46 yıldır mezun veren bir okuldan bahsediyoruz. Biz çocuklarımıza torunlarımıza hangi okul anılarımız anlatacağız”

“HİZMET ETMEK İSTİYORLARSA OKULU YENİLESİNLER”

Kampanyayı imzalayanların imzalama nedenlerinden bazıları şöyle:

- Mezun olduğum okul. İsmi bile yeter neden değer verdiğime…

- 50 yıla yakın bir süre mezun ver birisi gelsin adını değiştirsin.. Hizmet etmek istiyorlarsa okulu yenilesinler adını değil…

-Tüm öğretmenlik hayatım Üsküdar Cumhuriyet Lisesinde geçti.Benim için çok özel adıyla,binasıyla,öğrencileriyle…Okulumun adı ÜSKÜDAR CUMHURİYET LİSESİ olarak kalmalı….

-Üsküdar Cumhuriyet Lisesi’nin adının değişmesini kınıyorum. Cumhuriyet ismi mi rahatsız etti Sizi?

-Üsküdar Cumhuriyet Lisesi bu bölgenin hatıralarında yer almaktadır. Adı değişmemelidir.

- ” Cumhuriyet ” kavramı rahatsız mı ediyor.Bu isim değiştirme hastalığına artık bir son verin.Yaptığınız bu ve benzeri uygulamalar sonucu olarak, toplum kutuplaşmaktadır. Bu kararları alanların çocukları da bu ülkede yaşayacaklardır.Bunun üzerinde iyi düşünmelerini tavsiye ederim.

-Kesinlikle isminin değişitrilmesini istemiyorum. Eğer illa ki isim değiştirilecekse milli eğitim müdürü 45 yıllık cumhuriyet ismini değil kendi adını değiştirsin

Cumhuriyet Lisesinin isminin geri gelmesi için girişimler devam ediyor. Okulun velileri İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın’dan söz aldıklarını ve okulun isminin geri alınabilmesi için ıslak imzalı 150 dilekçeye ihtiyaçları olduklarını duyurdular.

Bakalım, Cumhuriyet’imizin 92. yılını kutlamaya hazırlandığımız bugünlerde Cumhuriyet Lisesinin isminin geri gelmesi için başlatılan girişimler nasıl sonuçlanacak. İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın, bu yanlıştan ne zaman dönecek?

Kaynak: Sözcü

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim