Öğretmen Diyarı

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİNE OKUMA ALIŞKANLIĞINI KAZANDIRMAK İÇİN NE YAPMALI?

1. Milli Eğitim Müdürlükleri ücretli öğretmen olacaklarda  okuma alışkanlığının bulunması şartını  gündeme getirilmeli. Her öğretmen adayının güncel popüler kitaplar yanında  en azından tüm Türk ve Dünya klasiklerinin okumuş olmalarını  sağlamalıdır 

 

2. Yetkililer her fırsatta  okul kütüphanelerini ziyaret etmeli  kitaplara atıfta bulunmalıdırlar.

 

3. Her yıl  her okulda kitaplar ve faydalarını içeren konferanslar tertiplenmelidir.

 

4. Okuma alışkanlığının  çok iyi durumda olduğu gelişmiş ülkelere  müfettişler gönderilerek bu konu hakkında araştırmalar yapmaları sağlanması için projeler hazırlanmalıdır.

 

5. Gündem  maddesi sadece kitap olan ve okul müdürlerinin konu ile ilgili sunumlarının ele alındığı sempozyumlar tertiplenmelidir.

 

6. Çocuk kitapları yazımı, basım yayım ve dağıtımı desteklenmelidir.

 

7. Özel öğretim kurumlarına  personel olarak  alınacaklarda okuma alışkanlığının bulunması şartını koymalı, bu kurumlarda çalışanlarda ayda en az iki kitap okuma zorunluluğu koymalıdır.

 

8. Halk eğitimi merkezleri  çocuk bakıcılığı kursu düzenlemeli, bu kurslara alınan kursiyerlerin de okuma alışkanlığının bulunması şartı yanında  alana hakimiyetlerinin sağlanması için de alan ile ilgili en az 500  kitabı okumuş olma şartı aranmalıdır.

 

9. Tren ile yolculuk için özel kitaplar hazırlanması için protokol yapılmalı  hazırlanacak kitaplar; tren koltuklarına götürülmeyecekleri  şekilde sabitlenmelidir.

 

10.  Belediyelere  halkın biribirleri  ile kitap değiştirme standları açılması için uygun ortamlar sağlanması ve Sahaflar için şehrin en işlek yerinde stant açılması için Milli ;Eğitim Müdürlüğünce teklif yapılmalıdır.

Ayrıca kitap koy kitap al uygulaması başlatması için belediyelerden uygun yerler yapmaları talep edilmelidir. Bu uygulama ile vatandaş okuduğu kitabı belediyece hazırlanan yere bırakacak, orada bulunan eşdeğerde bir kitabı alabilecektir.  Bu amaçla kamera ile kontrol edilebilecek alanlara  halkın geneline hitap edebilecek içerikte kitapları koyarak halkın bunları alıp okuduktan sonra tekrar  yerine koymaları sağlanacağı şekilde hazırlanmalıdır.

 

11. Evlerde çocuk ruhuna  hitap edecek çizgi film kahramanları, hayvan figürleri ya da farklı türde dizayn edilmiş sevimli kitaplıklar bulundurulmalıdır. Okullarda sınıf kitaplıkları da aynı mantık ile dizayn edilmesi tavsiye edilmelidir

Bu amaçla milli eğitim müdürlükleri en güzel çocuk kitaplığı projesi düzenleyerek ödül ikramiyeleri ile birlikte mobilya üreten bütün imalatçılara ilan etmelidir. Zira iyi bir  kitaplık dizaynı  kitaba karşı çok olumlu bir  eğilimin oluşmasına neden olabilecektir.

 

 

  13. En güzel kütüphane yarışması  her ilçede yapılmalıdır.  Bunun için kıstaslar,

        

Alan genişliği m2 olarak     

Pencere alanı genişliği yeterli ışık alıp almadığıi

Aydınlatma sistemi,      

Kütüphanedeki  kitap sayısı ,    

Temizlik , ferahlık durumu, görünüm  güzelliği,   

Kütüplane alanının sessizlik durumu,    

Sandalye ve masaların öğrencilere göre uyumu, 

Isıtma soğutma sisteminin yeterliliği    

Kütüphane memurunun bulunup bulunmadığı ve işe uygunluğu

Kitapların onarılıp onarılmadığı    

Kitapların öğrencilerin seviyelerine uygunluğu,  

Öğrencilerin  kütüphaneden yararlanma durumu, 

Öğrencilerin kütüphaneden memnuniyeti( her sınıfta random usulü ile alınacak üç     öğrenciye yapılacak anket ile tespit edilecektir)  

Her özellik 10 puan üzerinde değerlendirilmelidir.  

Kütüphane olarak ayrılacak bölümler yok veya yetersiz ise  uygun koridorlar her kitabın ön yüzü  tam görünebilecek şekilde  kitaplarla doldurulmalıdır ve puanlama bu şekilde yapılmalıdır.

Kütüphanesi yetersiz bulunan okul idaresi hakkında soruşturma açılmalıdır.

 

14. İl ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından çocuk kitapları yazma yarışmaları düzenlenmelidir. Bu yarışmalarda ortaya çıkacak olan  güzel masal veya hikayeler çocuk kitapları kategorisinde albenisi  en iyi olan kitaplar haline getirilmelidir.

 

15. Evinde  atıl olan kitapların halk tarafından kullanılabilmesi  için milli eğitim müdürlüklerince özendirici çalışmalar yapılmalıdır.

 

16. Çocuğu okumaya hiçbir zaman zorlamadan ve hatta oku dahi demeden sadece her konuda olduğu gibi, ona bu konuda da güvendiğinizi hissettirmek, çocuğun okumaya yönelmesine yetecektir, bu yaklaşım  çocuğu okumaya yönlendirmede çok önemli bir davranıştır.

 

Kemal TAŞKIRAN

 

Kaynak:Bilim ve Teknik Eylül 2011 Sayı:526 Bahri Karaçay

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol