Öğretmen Diyarı

Milli Eğitim Müdürlerine 171 Yıl Hapis İsteniyor

Yanlı, taraflı 75 üstü puan verilen Eğitim Bir Sen üyelerine çıkar sağlandığını, kayırıldığını yazıyorum. Eğitim Bir Sen üyeleri tarafından işgal edilen okullarda sosyal barışın bozulduğuna dikkat çekiyorum.

 

Nesnel, somut ölçme ve değerlendirme kriterlerine dayanmadan, objektiflikten uzak, soyut olarak verilen puanlarla öğretmen yapılan 134 müdürün İdare mahkemelerinde dava açtıklarını okurlarla paylaşıyorum.

 

Yusuf Şanlı (Derince Anadolu Ticaret Meslek Lisesi Müdürü), Cahit Çakmak (İzmit Cahit Elginkan Anadolu Lisesi Müdürü), Kemal Arslan (İzmit Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü), Okay Yıldırım (Darıca Arslan Çimento İlkokulu Müdürü) ile ilgili “Yürütülmenin Durdurulması” kararı çıktığını yazıyorum.

 

İzmit, Derince, Kartepe ve Başiskele Kaymakamlarının ilçe milli eğitim müdürleri Ali Osman Karabayır, Ömer Akmanşen, Mahmut Sami Demirci, Muhterem Aktaş ile ilgili “Soruşturma izni” verdiğini ve Cumhuriyet savcılarının dava açmak için iddianame hazırladıklarını söylüyorum.

 

Yaklaşık 4 aydır Ak Parti il ve ilçe başkanlarıyla Eğitim Bir Sen yöneticilerinin baskılarıyla milli eğitim ilçe ve şube müdürlerinin 75 altında puan vererek 227 müdürün öğretmen yapılarak itibarsızlaştırıldığını iddia ediyorum.

 

Ne Ak Parti il ve ilçe başkanları ne de Eğitim Bir Sen yöneticileri çıkıp, “Galip hoca iftira atıyor. Ak Parti ve Eğitim Bir Sen olarak değerlendirme puanlarına müdahale etmemiz söz konusu değil. İlçe milli eğitim ve şube müdürleri okul müdürlerinin liyakat ve kriterleri doğrultusunda özgür iradeleriyle puan verdi” diyor.

“Sükut ikrardandır” diyerek milli eğitime müdahale ettiklerini, milli eğitimdeki kıyımın sorumlusu olduklarını kabul ediyorlar.

 

 

İZMİT İLE İLGİLİ KARAR

 

Milli eğitimdeki haksızlık, hukuksuzluk, keyfilik kaymakamların ve mahkemelerin kararlarıyla tescil edildi.

 

 

 

Eğim Bir Sen üyelerinin haksız ve adil olmayan puanlarla kayrıldığını, Eğitim Bir Sen'e üye olmayanların mağdur edildiğini mahkemeler, savcılar, kaymakamlar, müfettişler de kabul etti. Mızrak çuvala sığmıyor artık.

 

En somut örnek; İzmit Kaymakamının İzmit milli eğitim müdürü Ali Osman Karabayır, şube müdürleri Zafer Çolak,  Habib İlaslan, Ali Osman Hasanoğlu hakkında verdiği “Soruşturma İzni” kararı.

 

 

 

Eğitim Bir Sen üyesi olan İzmit ilçe milli eğitim müdürü Ali Osman Karabayır yasa ve yönetmeliklerin verdiği görevlerle yükümlülükleri yerine getirmemiş. Görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmış. Görev süresi uzatılacak müdürlere 75 altı puan vererek mağduriyetlerine yol açmış. Eğitim Bir Sen üyelerini, 75 üstü puan vermek suretiyle taraflı davranarak kollamış. 75 altında puan vererek müdürlüklerin uzatılmasını engellediği müdürlerden 18'ine mülakatta yüksek puan vererek müdür olma hakkı tanımış.

 

 

 

Soruşturma İzni kararında, “Yönetici değerlendirme sürecinde taraflı davrandığı, belli bir sendikaya üye müdürlere pozitif ayırımcılık yaptığı, taraflı olarak bir takım yöneticiye ayrıcalık sağladığı değerlendirilerek kamu çalışanı olarak görevinin gereklerine aykırı eylemde bulunarak bir takım okul müdürüne üstünlük ve çıkar sağladığı belgelerle sabit olduğu anlaşıldığından 5237 sayılı  TCK 257. maddesinde “Görevi Kötüye kullanma” suçu işlediği anlaşıldığından Soruşturma İzni verilmesine karar verildi” yazıyor.

 

 

 

ZAFER HOCA SUÇLU

 

En ilginci de 24 Kasım Anadolu Lisesi Din Kültür ve ahlak Bilgisi öğretmeni iken İzmit ilçe milli eğim şube müdürlüğünde vekaleten görevlendirilen Eğitim Bir Sen üyesi Zafer Çolak ile ilgili değerlendirme.

 

 

 

Geçtiğimiz günlerde yapılan mülakat sınavında 93.60 puan verilerek ödüllendirilen Zafer hoca ile ilgili İzmit Kaymakamı Soruşturma İzin kararına bakın ne yazmış, “Asıl kadrosu 24 Kasım Anadolu Lisesi Din Kültür ve ahlak Bilgisi öğretmeni olduğu, ilçe milli eğitim müdürlüğünde 7.7.2014 tarihinde göreve başladığı, göreve başladığı tarihte birçok okul müdürünü tanımadığı halde puanlama yaparak değerlendirmede bulunduğu, 75 üstü puanın büyük çoğunluğunun Eğitim Bir Sen üyesi olduğu, değerlendirmelerde takdir yetkisini keyfi kullandığı anlaşılmıştır…Bu durumda taraflı, kasıtlı ve bir grup okul müdürüne üstünlük ve çıkar sağladığı değerlendirilerek kamu çalışanı olarak görevinin gereklerine aykırı eylemde bulunarak bir takım okul müdürüne üstünlük ve çıkar sağladığı belgelerle sabit olduğu anlaşıldığından 5237 sayılı  TCK 257. maddesinde “Görevi Kötüye kullanma” suçu işlediği anlaşıldığından Soruşturma İzni verilmesine karar verildi.”

 

 

 

KARŞILIĞI, 171 YIL HAPİS

 

Geliniz, İzmit Kaymakamının Eğitim Bir Sen üyeleri Ali Osman Karabayır, Zafer Çolak, Ali Osman Hasanoğlu, Habib İlaslan'ın Görevi Kötüye Kullandıkları iddiasıyla Soruşturma İzni verirken belirttiği 5237 sayılı TCK 257. Maddesinde ne yazıyor ona göz atalım.

 

 

 

Türk Ceza Kanununun Görevi Kötüye Kullanma başlıklı 257. Maddesi şöyle, “Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında, görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir kazanç sağlayan kamu görevlisi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

 

 

 

İzmit Kaymakamının verdiği Soruşturma İzninin ve Görevi Kötüye Kullandıkları iddia edilen İzmit ilçe milli eğitim ve şube müdürleri ile ilgili ne tür işlem yapılacağını hukukçulara sordum.

 

 

 

Hukukçuların yorumunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Soruşturma İzni verilen Karabayır, Çolak, İlaslan ve Hasanoğlu hakkında Savcılık iddianame hazırlayarak dava açacak. TCK'nun 247. maddesine göre 1 yıldan 3 yıla kadar cezalandırılmalarını isteyecek.

 

 

 

İzmit ilçe milli eğitim ve şube müdürlerinin 57 kişiyi mağdur ettikleri dikkate alındığında verilecek ceza 57 ile çarpılacak. Mahkeme en düşük 1 yılı esas alırsa verilecek ceza 1X57= 57 yıl olacak, 3 yıl ceza verirse 3X57= 171 olarak hesaplanacak. Yargılama sonunda mahkeme iddiaları yersiz bulup ceza vermezse beraat edecekler.

 

 

 

Umarım; Müfettiş incelemelerinde, Kaymakamın Soruşturma İzninde, İdare mahkemeleri Yürütmenin Durdurulması kararlarında ve savcının hazırlayacağı iddianamedeki iddialar doğru çıkmaz da Karabayır, Çolak, İlaslan ve hasanoğlu ceza almaz, beraat eder.

 

Kaynak: www.kocaeli.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol