Öğretmen Diyarı

Milli Eğitim Müdürleri Yargılanıyor Tutuklama Olacak Mı

Okul Müdürlerini Mahkeme kararları ile hukuksuz olduğu kanıtlanan yönetmelik ve yöntemle görevden alan İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Şube Müdürlerine yönelik olarak savcılıklara yapılan suç duyurularında mülki amirlerin büyük bir kısmının yargılamaya izi

Okul Müdürlerini Mahkeme kararları ile hukuksuz olduğu kanıtlanan yönetmelik ve yöntemle görevden alan İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Şube Müdürlerine yönelik olarak savcılıklara yapılan suç duyurularında mülki amirlerin büyük bir kısmının yargılamaya izin vermemesine karşın mahkemelerin bu kararları bozmaya başlaması ile idarecilerin yargılanmalarının yolu açıldı. Türk Eğitim Sen durumu ilgili sitelerinden duyurdu.

Yeni yargılamalar KIRIKKALE ve KAYSERİ'den.


Kırıkkale : Sendikamız tarafından Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Kırıkkale İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bahattin KAPUCU hakkında müdür yardımcılığı görevlendirmelerinde görevi kötüye kullanma kastıyla hareket ettiği gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuş ancak Kırıkkale Valiliği tarafından soruşturma izni verilmemiştir. Kırıkkale Valiliği tarafından verilen bu karara karşı Sendikamızca idari yargıda itiraz edilmiş, Kırıkkale Bölge İdare Mahkemesi; “ Ön inceleme raporu eki bilgi ve belgeler, Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Kırıkkale İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bahattin KAPUCU tarafından Okul Müdür Yardımcılıklarına ataması yapılacaklara yönelik okul müdürlerine e-mail çıktısı yollamak suretiyle görevlendirmelerinin istendiği yolunda makul ve soruşturma yapılmasını gerektirecek derecede bilgi ve belge bulunduğu, dolayısıyla adı geçen ilgililer hakkında soruşturma izni verilmesi gerekmekte iken, soruşturma izni verilmemesine ilişkin Kırıkkale Valiliğinin kararında yöntem ve yasaya uygunluk görülmemiştir.” Şeklinde karar vermiştir. Bu karar ile birlikte Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Kırıkkale İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bahattin KAPUCU hakkında soruşturma izni verilmiştir. Usulsüz iş ve işlemler yapanların takipçisi olarak Sendikamız, kanun ve mevzuatın uygulanmasında sübjektif hareket edenlere meydan vermemektedir.

Kayseri: Kayseri İli Melikgazi İlçesi Hürriyet Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde müdür olarak görev yapmakta iken görev süresi uzatılmayan Muhiddin GÜRLEK tarafından açılan davada, Kayseri 1. İdare Mahkemesinin 2014/898 E. Sayılı dosyasında 03.11.2014 tarihli kararla dava konusu işlemin iptaline karar verilmiştir. Akabinde Melikgazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yeniden değerlendirme yapılmış, ancak birinci değerlendirmede HAYIR olarak değerlendirilen kriterlerin hiçbirisi değiştirilmemiş, somut bilgi ve belge sunulamamıştır. İkinci değerlendirme işlemine karşı açılan davada Kayseri 1. İdare Mahkemesinin 03.03.2015 tarih ve 2015/26 E. Sayılı kararında ikinci değerlendirme işlemi “mahkeme kararının uygulanmaması niteliğinde bir işlem olarak” görülmüş ve yürütmesi durdurulmuştur. 

 

ogretmenlersitesi.com


Değerlendirmede bulunan Melikgazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Tuncay DEMİR, Melikgazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İnsan Kaynaklarından Sorumlu Şube Müdürü Mehmet Emin ASLANTÜRK ve Ortaöğretim Hizmetlerinden Sorumlu Şube Müdürü Abdullah KARABULUT hakkında bulunulan suç duyurusunda; Kayseri Valisi Orhan DÜZGÜN tarafından, ilgililerce mahkeme kararının gereği gibi uygulanmadığı ve mahkeme kararını etkisiz kılmaya dönük bir işlem tesis edildiği, ilgililerin bu eyleminin görevi kötüye kullanma suçunun kapsamında olduğu belirtilerek ilgililer hakkında SORUŞTURMA İZNİ VERİLMESİNE karar verilmiştir. Kayseri Valisi bu karar ile olması gerekeni yapmış ve suç işleyen kurum yöneticilerinin cezalandırılmasına giden yolu açmıştır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol