Öğretmen Diyarı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın TEOG Tercihleri Öncesi Çözmesi Gereken Problem

LGS, SBS derken şimdi TEOG adı verilen bir sınav sistemi çerçevesinde tercih yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı geçen yılki tercih hatalarını inceleyip, bu yıl aynı hataları yapmayacaktır.

Ancak 2015 Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu incelendiğinde velilerin en çok şikayet ettiği konulardan birine açıklık getirilmediğini fark ettik. Veliler iyi bir okul tercihi yapmak isterken, diğer bir taraftan da çocuklarını ikamet ettikleri şehrin dışında başka bir yere göndermek isterlerken okulların yatılılık durumlarını da incelemek zorunda kalıyorlar.

Pansiyonu olan okulları tercih etmek istiyorlar ve tercih de ediyorlar. Ancak tercih sonuçları açıklandığında çocuklarını kazandıkları okullara kayıt yaptırmaya götürdüklerinde büyük bir şok yaşıyorlar; çünkü tercih tablolarında yatılı pansiyonu olan ve pansiyon kontenjanı alacağı öğrenci kontenjanıyla aynı görünen okullarda çok düşük sayılarda öğrenci kalabileceği, okul idaresi tarafından kendilerine bildiriliyor. A okulunun alacağı öğrenci sayısı 120 iken tercih listelerinde “pansiyon var” ibaresi yer almakta ancak pansiyonda kaç kişinin kalabileceği yer almamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın küçük bir yazı ile bu eksikliği gidermesi mümkündür.

Böylece veliler tercih edecekleri okulda kaç öğrencini kalabileceğini göreceklerdir. Bu liseler yeni kayıt olan öğrencilerden yüksek puanla yerleşen küçük bir kısmı pansiyonlara yerleştirmektedir.

Diğer öğrencilere ise ücretli kalabilecekleri söylenmekte; eğer kendi okullarına ait pansiyonlarda yer yoksa veliler yakın okulların pansiyonlarına yönlendirilmektedir.

Bakanlığın yanı sıra tercih işlemlerinde görevlendirilen Rehber Öğretmenlerin ve velilerin de uyanık olmaları ve okulları araştırırken bu konuda da bilgi almaları gerekmektedir.

Rehber Öğretmenlerin bu konuyla ilgili velilere mutlaka bilgi vermeleri gerekmektedir. Diğer bir yandan da velilere şimdiden Allah Sabır Versin diyoruz; çünkü bir yandan çocuklarına iyi bir okul seçerken diğer yandan da yurtları araştıracaklar, diğer bir yandan da okulların rotasyonla yer değiştirecek öğretmenlerini soruşturacaklar. 

Kaynak: “www.kpsscafe.com.tr”  


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol