Öğretmen Diyarı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDAN BİR HAKSIZLIK DAHA!..

YÖK’ün kararına karşı usulsüz komisyon!..

Bimer üzerinden yapılan başvurulara MEB kendi bünyesinde bir komisyon kurarak BÖTE mezunlarının meslek liselerine atanmasının ve bu dersleri okutmasının yetersiz olduğu değerlendirilmiştir. Halbuki 2547 sayılı kanunun 43/b maddesine göre bu yetki YÖK’e verilmiştir. Üniversitelerdeki eğitimin MEB tarafından değerlendirilip karara bağlanması hem yasal hem de etik değildir. Üniversiteler MEB’e değil YÖK’e bağlı kurumlardır. Bu usulsüzlükle ilgili Bimer başvurularına MEB, yasal sürelerin geçmesine rağmen cevap vermemiştir.

 

MEB eğitim fakülteli öğretmenler yerine mühendislerin öğretmen olmasını tercih ediyor!..

MEB bünyesinde kurulan komisyon; Teknik Eğitim Fakülteleri ve Mühendislik Fakülteleriyle BÖTE eğitimi ile ilgili karşılaştırmalar yaparak karar vermiştir. Teknik Eğitim Fakülteleri 2009 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile kapatılmıştır. Teknoloji fakülteleri olarak; Öğretmen yetiştiren kurumlar yerine mühendis yetiştiren kurumlar haline dönüştürülmüştür. Mezun olanlar formasyon eğitimi alarak öğretmenlik hakları kazanmaktadırlar. Eğitim Fakültelerinden mezun BÖTE mezunları aynı alana aynı kod ile (1119 Bilişim Teknolojileri Öğretmeni) atanmasına ve YÖK kararı ile Teknik eğitim yapan bölüm mezunu olarak kabul edilmesine rağmen usulsüz bir komisyonla MEB’in mühendisleri alıp, öğretmenlik mezunlarına atanma yasağı koymasının mantıklı bir şekilde açıklamak mümkün değildir.

Meslek Lisesine atanmak için Sınıf Öğretmeni Mezunları yeterli Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri(BÖTE) Mezunları yeterli değil!..

Tokat Yeşilırmak Mesleki ve Teknik And. Lisesinde, Sınıf Öğretmenliğinden yandal ile 1119 Bilişim Teknolojilerine geçen öğretmenin durumu ile ilgili Tokat İl Milli Eğitim müdürlüğüne itiraz edildi. 9 sayılı kararda Sınıf öğretmenliği mezunlarının Meslek liselerine atanamaz ibaresi olmadığından herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. 2 yıldır derslere girmeye devam etmektedir. Bakanlığın, üniversitede 4 yıl boyunca bilgisayar derslerinin eğitimini almış BÖTE mezunlarına gösterdiği özel ayrımcılığın nedenini anlamak mümkün değil. 120 saatlik bilgisayar kursu ile Sınıf öğretmenliğinden, Bilişim Teknolojilerine geçen öğretmenlerin aynı komisyon tarafından değerlendirilmediği açıktır.

 

Resmi yazışmalar BÖTE mezunu Bilişim Teknolojileri Öğretmenleriyle dalga geçer gibi!..

MEB ile yapılan resmi yazışmada YÖK’ün kararının uygulanması istenilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı “Bakanlıkta ‘Teknik Öğretmen’ unvanı bulunmadığını öğretmenlerin sadece “Öğretmen” olarak atandığını belirtmiştir.” Evet bakanlık bu hususta haklıdır; MEB’te “Teknik Öğretmenlik” unvanı kullanılmamaktadır. Teknik eğitim yapan bölüm mezunları “Teknik Öğretmen” olarak değil “Atölye, Laboratuar ve Meslek Dersi” Öğretmeni olarak tanımlanmaktadır. Gelen cevapta BÖTE’nin de Teknik Eğitim yapan bölüm olarak sayılmasının bahsi bile geçmeden kestirilip atılmış bir cevaptır.  BÖTEnin durumu vurgulanıp cevap istenildiğinde gelen başka resmi cevapta “Teknik Öğretmenlik unvanının verilmesine ilişkin kanunun” ilgi olarak tutulması oldukça trajikomiktir. MEB’te kullanılmayan bir unvanın kanunu; neden resmi yazılarda ilgi olarak gösterilmektedir?

BÖTE’ li Bilişim Teknoloji Öğretmenine yapılan haksızlık bitmek bilmiyor!..

Halk eğitim merkezleri bu yıla kadar hep BÖTE mezunlarına açıkken bu il içi atama başvurularında kapatılmıştır. Bimer üzerinden yapılan başvurularla açılması sağlanmıştır. Halk Eğitim ve Mesleki Eğitim(çıraklık) Merkezleri ortaöğretim kurumu değildir ve her ikiside Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı olmamasına rağmen MEB sadece Halk eğitim Merkezlerinin atamalarda açmıştır. 9 sayılı kararda Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumlarına atanamaz ibaresi bulunmaktadır. Mesleki Eğitim (çıraklık eğitim) orta öğretim kurumu değildir. Mezun olanlarına Lise diploması verilmez. İtirazlara rağmen MEB’in BÖTE mezunlarına yaptığı haksızlık kanun tanımazlık bitmek bilmiyor. Aynı kuruma bağlı bir kurumu açarken keyfi olarak diğer kuruma atanmamızı engellemektedir.

 

Teknik Eğitim yapan bölüm sayılmanın ve Meslek Lisesine atanmanın faydası nedir?

1) Öncelikli olarak kontenjan olarak avantaj sağlayacak; 2014 Ağustos atamalarında 1100 Bilişim Teknolojileri öğretmeni alındı bunlardan 230 tanesi Meslek Lisesi olarak açıldı ve hiçbiri BÖTE mezunlarına açılmadı. İlk atamanın dışında yer değiştirmelerde de daha fazla yerin açılmasını sağlayacak.

2) Orta okullarda ve diğer liselerde en iyi ihtimalle 30 kişilik sınıflarda en iyi ihtimal 15 çalışır bilgisayar ile işlenilen dersler Meslek lisesinde grup oluşturulup 8-12 kişilik gruplarla işlenilmektedir. Bölüm tercih edilerek gelen öğrenciler derslere daha ilgilidir. Temrinlik ücretlerle öğrencilerin malzeme ihtiyacı devlet tarafından karşılanmaktadır.

3) Diğer bilişim Teknolojileri Öğretmenlerine göre Meslek Lisesinde çalışan öğretmenler Özel Hizmet Tazminatı, huzur hakkı, koordinatörlük, Atölye/Alan şefliği, Mesleki Açık Öğretim Lisesi dersleri, pansiyon nöbeti ile en az 1000 TL en fazla 1500 TL daha fazla gelir elde etmektedir. Bu nedenle hiçbir meslek dersi öğretmeni idareciliğe bile geçmek istememektedir.

4) Teknik Eğitim yapan bölüm mezunları bir derece almaktadır; bu durumda devletten alacağınız toplam maaş bir derecelik fark ile artış olmayacağını düşünürsek yaklaşık olarak en az 10 bin lira artmaktadır.

 

BÖTEliler yapılan haksızlıklar karşısında Sendikalardan destek bekliyor.

Türk Eğitim Sendikası Genel merkez düzeyinde Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmüştür. Ankara Bölge idari mahkemesine dava açılmıştır. Eğitim Bir Senli yetkililer il/ilçe yetkililerine yönlendirme yapmaktadır. BÖTE mezunu Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin isteği tüm sendikaların bu haksızlık karşısında üyelerinin haklarını korumak için konuya daha ilgili davranmasıdır.

Aynı bölüme aynı isimle(1119 Bilişim Teknolojileri) atanan YÖK’ün kanunla(2547 sayılı 43/b maddesi) Teknik Eğitim yapan bölüm olarak saydığı Böte mezunu Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin Mesleki ve Teknik Orta Öğretim kurumuna atanamaması aleni bir haksızlıktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim