Öğretmen Diyarı

Milli Eğitim Bakanlığı: Sınava hazırlık kurslarının dershaneyle ilgisi yok

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nce yayımlanan yazıyla, halk eğitimi merkezi müdürlüklerince açılan Seviye Belirleme Sınavlarına hazırlık, örgün eğitimi destek, Türkçe, matematik gibi kursların açılmaması, ÖSS hazırlık, anadolu liselerine hazırlık, yatılılık ve bursluluk sınavlarına hazırlık gibi kursların ise kontrollü bir şekilde düzenlenmesine dair 2008 yılında yayımlanan genelge yürürlükten kaldırıldı.
     
Bakanlık, 2005 yılında yayımlanan genelgeyle halk eğitimi merkezlerinin, ekonomik durumları elverişli olmayan öğrencilere sınavlara hazırlık kursları açmasını hükme bağlamıştı. Ancak, 2008 yılında Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü’nce yayımlanan yazıyla halk eğitimi merkezlerinde seviye belirleme sınavlarına hazırlık, örgün eğitime destek, Türkçe, matematik gibi kursların açılmaması, açılmış olanların ise 31 Aralık 2008 tarihine kadar kapatılması kararlaştırılmıştı.
     
Yazıyla ayrıca ÖSS, kolejlere hazırlık, yatılılık ve bursluluk sınavlarına hazırlık gibi kursların öncelikle ilköğretim ve ortaöğretim kurumları tarafından açılması, halk eğitimi merkezlerinin ise özel öğretim kurumlarının bulunmadığı yerleşim birimlerinde ve ekonomik durumları elverişli olmayan öğrencilere yönelik olarak kurs düzenlemesi, söz konusu kursların nüfus yoğunluğu büyük olan yerleşim birimlerinde en fazla iki, diğer il, ilçe ve beldelerde bir kurs şeklinde açılması hükmü getirilmişti.
     
Söz konusu uygulama dava konusu olmuş ve Danıştay tarafından iptal edilmişti. Bu nedenle Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü de aldığı kararla, 2008 yılında yayımlanan yazıyı yürürlükten kaldırdı.
     
Fiili olarak kaldırılmıştı     

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, konunun gündemde bulunan dershanelerin kapatılması süreciyle herhangi bir ilgisinin bulunmadığı belirtildi.
     
Öte yandan, 2008 yılındaki yazı nedeniyle sözü edilen kursların açılamaması sorununun, Aralık 2011'de imzalanan Okullar Hayat Olsun Projesi kapsamında halk eğitimi merkezlerinin koordinesinde kursların açılmasının sağlanmasıyla fiili olarak kaldırıldığı ifade edildi.
     
Yetkililer, son yazıyla da engel teşkil eden 2008 yılındaki yazının yürürlükten kaldırılmış olduğunu bildirdi.

hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim