Öğretmen Diyarı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMENİNE “SALLA BAŞINI AL MAAŞINI !” DİYOR !

Yıllar önce dönemin MEB Bakanı Mehmet Sağlam’ da ; “ Okullarımızda öğretmen bulamıyoruz , o nedenle 4 yıllık fakülte mezunu olanları öğretmen olarak almak zorundayız “ demişti.Ve hepimizin bildiği gibi ziraat , orman , maden mühendisleri ve daha niceleri , bir anda öğretmen oldular.İşin trajik yanı ise Mehmet Sağlam ‘ ın bu sözü söylemesinin ertesi yılı Üniversitelerden mezun olan öğretmenlerin sayısının çokluğu nedeniyle KPSS sınavı yapılmaya başlandı. Bir MEB bakanın ön görüsü , planlaması vs vs… diyecek söz bulamıyoruz. Yıllar geçti eğitim sistemimizdeki baş döndürücü gelişime ( ! ) bir yenisi eklenerek 4 +4 +4 sistemine geçilmesiyle birlikte ; yetkili sendikaya göre SIFIR ( 0 ) , ama resmi rakamlara göre yaklaşık 50 000 tane nur topu gibi norm fazlası sınıf öğretmenimiz oldu.

Yine dönemin bakanı Sayın ÖMER DİNÇER in muhteşem buluşu ile YAN ALAN değişikliği sayesinde tamı tamına 1 GECE DE yaklaşık 43 000 öğretmen ,hem de hiçbir kıstas aranmadan alan değiştirt ilerek farklı branşlara geçirildi ! Şimdilerde okullarımız da İngilizce bilmeyen İngilizce öğretmenleri , Matematik bilmeyen Matematik öğretmenleri ,Beden eğitimini sadece futbol sanan Beden eğitimi öğretmenleri vs vs… görev yapmaya başladı… Günümüzde tam da 2015 yılında , bakanlığa yapılan bu hataları düzelttin dediğimizde ; “ bu değişiklikleri bizden önceki bakanlar ve bizden önceki genel müdürler yapmış , biz bir şey yapamayız “ diyorlar.Anlayacağınız böyle gelmiş böyle gider diyor bakanlık… İyi tamam da , peki ; “ bundan sonra alan değişikliği yapmayı düşünmüyoruz “ demek de ne oluyor ?

Ne yani bundan sonra öğretmenler ; pek çoğunuzun söylemlerinde yer aldığı gibi “YAN GELİP YATSINLAR “ mı ? Ya da toplumumuzdaki genel algı gibi kadroya geçer geçmez , “KAPAĞI ATTIK “ mı desinler ? Pek çok KADROLU öğretmen ,daha verimli olabileceği diğer bir alana geçebilmek için , maddi manevi bütün zorluklara rağmen 2. Kez üniversite okumakta iken , yapılmaması düşünülen alan değişikliği hakkı ile ne amaçlanıyor ? Öğretmenlere , “ Siz sınıfa girip çıkın ,moralinizin iyi olmasına gerek yok ,mevcut branşınızda verimli olmanıza gerek yok , 2. Kez üniversite okuyup kendinizi geliştirip daha verimli olabileceğiniz bir alana geçmenize gerek yok “ mu deniyor ?

Kaba tabirle “ SALLA BAŞINI AL MAAŞINI “ mı diyorsunuz yani ? Bakanlığımız alan değişikliklerini kaldırmak yerine bundan önce hiçbir kıstas aramaksızın yaptıkları alan değişikliklerinin vahim sonuçlarından ders alıp , geri adım atması gerekir.Bizden öncekiler yapmış demekle işin içinden çıkılamaz, sizden öncekiler yapmışsa , siz de düzeltmek için oralardasınız ! Son olarak olası bir alan değişikliğinde 1 norm dolarken 1 norm da boşalacak , özellikle 4 yılını daha verip 2. Unıversite bitirenlere bu hakkın verilmesi atanamayan öğretmen arkadaşlarımızı da rahatsız etmez. Öğretmen dostu sayın bakanımız NABİ AVCI’ dan bu konuda bir müjde beklediğimizi belirtmek isteriz.

DİPLOMAYA DAYALI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BEKLEYEN ÖĞRETMENLER PLATFORMU

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
hakan can 2 yıl önce

kadroluyken koskoca 4 yıl daha okuduk farklı bı alana gecelım dııye... atanamayan ogretmenlere ne zararımız olacak bız 4 yıl daha emek verdık daha nee.. hem 1 norm dolarken 1 norm bosaltacagız...cok rahatsızsanız YAN ALAN DEGISIKLIGINIDEN gecenlerı geri döndurun !

Avatar
alanım 2 yıl önce

Mağdurum.Bakanlığın yaptığı yanlışın cezasını ben ve öğrencilerim çekiyor.Diplomaya dayalı alan değişikliği olmalı.Mutsuzum....

Avatar
alanım 2 yıl önce

Mağdurum.Bakanlığın yaptığı yanlışın cezasını ben ve öğrencilerim çekiyor.Diplomaya dayalı alan değişikliği olmalı.Mutsuzum....

Avatar
Erenn 2 yıl önce

Diplomaya bağlı alan Değişikliği yapılmalıdır bizim hakkımız bir an önce bu yanlıştan dönülsün lütfen

Avatar
Yalçın Şahin 2 yıl önce

Söylenecekhherşeyi soylemissiniz teşekkürler bizim tek isteğimiz diplomaya dayalı alan değişikliği

Avatar
Öğretmen 2 yıl önce

İyi özettt

Avatar
yalçın Şahin 2 yıl önce

Alan değişikliği yapılmadığı hergun bu öğrencilere ve öğretmenlere zulüm ediliyor.
Alan değişikliği pedagojik bir gerekliliktir.

Avatar
Celebi 2 yıl önce

Mezuniyeti birden fazla alana kaynak olanlar verimli ve huzurlu olacağı alanda çalışmalı

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim