Öğretmen Diyarı

Milli Eğitim Bakanlığı öğrencileri Mevlana yaptı!

Lise Öğrencileri Döne Döne Okuyor

 

Milli Eğitim Bakanlığı öğrencileri Mevlana yaptı! Okulların açılmasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen nakil süreci aldı başını gidiyor. Üçüncü, dördüncü okulunda okuyan öğrenciler hala okullarında emaneten okuyorlar ve önümüzdeki nakilleri bekliyorlar.

TEOG sonunda yapılan Bakanlık nakillerinden sonra hala boş kontenjanlara nakiller normal sürecinde devam ediyor. Önemli okulların kontenjanları 20-25 civarında açık görünüyor. 

 

Bu nakil süreci bu gidişle 2-3 hafta daha devam edecek gibi görünüyor. Öğrenciler öğretmenini tanımadan ilk derslerinde yazılı sınavlara girebilir. 

 

Peki, bu süreç normal mi? 

 

Kesinlikle değil, bu MEB’in beceriksizliğiyle alakalı bir durum. Tam kayıt döneminde ve birden bire özel okul teşvikleriyle sistem allak bullak oldu. Okulların açılmasından bir hafta sonra özel okul teşviki yinelendi. Taban puan uygulaması kaldırıldı ve sistem ne olduğu belirsiz bir karmaşaya döndü.

 

Bu arada ara sınavlarda taban puanların kaldırılmasını nasıl değerlendirmeliyiz?

 

Buna iki değişik açıdan bakılabilir:

 

BİR: Açık kontenjanların dolması ve kamu kaynaklarının verimli kullanılması açısından iyidir.

 

İKİ: Eğitim ortamının üst düzeyde tutulması ve hazırbulunuşluk açısından puan makasının açılması kötüdür.

 

Bu konudaki benim fikrim şudur: Kamu kaynaklarının verimli kullanılması tezi bu konu için son derece sığ bir yaklaşım olur. Okullarda öğrenci kontenjanlarının dolmasını dolaba kavanoz yerleştirmek gibi düşünemeyiz. Üst düzey okulların öğrencilerinden bir kısmı belki de ülkemizin geleceğini şekillendirecek. Sırf kamu kaynaklarının iyi kullanılması için Kaşıkçı Elmasını bir çekmeceye koyamazsınız örneğin!

 

Ayrıca düşük puanlı öğrencilerin kendilerinden çok yüksek puanlı öğrencilerle aynı sınıflarda okutulacak olması asıl o çocuklar için cinayettir.

 

Bakalım bu nakil karmaşasının sonu nereye kadar gidecek!

 

Metin KOÇER

Personelmebhaber.net 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim