Öğretmen Diyarı

Milli Eğitim Bakanlığı Milli Tablet Üretimine Geçecek Ama Nasıl

Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Yerli Tablet Üretimi Yapılması İçin Düğmeye Basılacağı Söyleniyor Fakat Firmalar da Milyonlarca Tablet İçin İhaleye Giriyor. Nasıl Yerli Tesis Üretimi Bu


Milli Eğitim Bakanlığına baglı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Dinçer Ateş tarafından yapılan açıklamada önümüzdeki yıllarda öğrencilere 10 Milyondan fazla tablet dağıtılacağını ve bunların 4 yıl içerisinde tamamlanacağını duyurdu. Fatih projesi başlayalı yıllar geçse de halen tabletlerine kavuşamayan milyonlarca öğrenci var. Bu yılki eğitim-öğretim dönemine yetişmesi zor gözüken 700 Bin tablet ihalesi de halen gerçekleştirilemedi. Bu bakımdan tabletlerin yetiştirilebilmesi için sanırız Milli bir tesisin kurularak çok seri bir üretime geçilmesi gerekiyor.


Bu bağlamda yapılması planlanan tesis ile ilgili açıklama yapılmazken ve seneye tabletler ile merkezi sınavların yapılacağı açıklanırken tabletlere kavuşan öğrenci sayısı oldukça sınırlı. Yapılacak olan bu tesis yılda ne kadar üretecek ve 4 yılda dağıtılabilecek mi bilinmez ama bu kadar ciddi bir projenin başlaması ile tablet ve akıllı tahtasına kavuşamayan sınıf ve öğrenciler halen projeden nasiplenemedi.


Yerli tabletlerin üretimi için firmalardan talep ve prototiplerin alındığından bahseden Bakanlık hem yerli bir tesisin kurulacağını söylüyor hem de bu tabletleri yapmak için firmaların yerli üretim şartı ile ihaleye katılacaklarından başlıyor. Anlaşılan yeni bir tesis kurulumu yok ortada. Sadece ihaleye girecek firmalar ve bu tabletin yerli üretimini veya montajını yapacak değişik firmalar. çünkü bu kadar yükü kaldıracak firma özellikle bilişim alanında yatırım açısından çok zor.


Kurulacak tesis ile ilgili somut birşey yok ama adı var. Umarız bu tesis askıda kalmaz ve gerçekten yerli bir Milli Tesiss kurularak teşeron firmaların yapacağı montajlar yerli üretim olacak geçmez.

\"Haber


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol