Öğretmen Diyarı

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin mi?

MEB Bakanı önerilerimizi dinleyip 02.09.2014 tarihinde televizyon programında yasa çıkmadan şartlı kılavuzu açıklayacağız demişti.

 

MEB Bakanı 03.09.2014 tarihinde televizyon programında yasa çıkmadan kılavuzu açıklayamayacağız dedi. Çünkü yasası çıkmayan bir şeyin kılavuzunu ve başvurularını yayınlayacağı zaman mahkemenin başlarına bela olacağından korktuğunu belirtti. İlk açıklamasından farklı olarak neden başvurular ifadesini kullandığını sonra açıklayacağım. Zaten ilk açıklamada yasalara uygun olması için şartlı kılavuz yayınlayacağız ifadesini kullandı. Madem ilk açıklamada şartlı olarak yayınlamak hukuken sorun yaratmıyordu da bugün neden sorun yarattı gibi çelişki ortaya çıkıyor.

 

 

MEB Bakanı ilk açıklamasında altını çizerek söylüyorum sadece KILAVUZ ŞARTLI OLARAK yayınlanacak dedi. Son açıklamada ise sebepsiz yere BAŞVURULARI da kattı ve ifadesini değiştirerek şunları söyledi. Kılavuzu ve başvuruları yasa çıkmadan açıklamaktan korktuk mahkemeye dava açarlar dedi. Zaten ilk konuşmada başvurulardan bahsetmedi yasal olarak da imkansız hiçbir öğretmen adayı da bunu talep etmiyordu. Talep edilen ve kendi bahsettiği sadece kılavuzdu. BU AÇIKLAMADA BAŞVURULARI DA ALAKASIZ YERE İŞİN İÇİNE SOKARAK KILAVUZU VE BAŞVURULARI YAYINLARSAK SUÇ TEŞKİL EDER DİYEREK İDADESİNİ DEĞİŞTİRMİŞTİR. Denildiği gibi mahkemelerden korkulsa idare mahkemesinin verdiği şube müdürü atamalarının iptali kararını uygulardılar.

 

İşin özetini bu paragrafta anlatalım. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin çoğu zaman MEB Bakanı ile çelişkili açıklamalar yapıyordu. MEB Müsteşarı twitter adresinden yasa çıkmadan kılavuz yayınlanamaz dedi. MEB Bakanı da yasanın meclisten geçmesi halinde geçerli olacak şekilde yasa geçmeden adaylar önünü görsün diyerek şartlı kılavuz yayınlanacak dedi. Yani kılavuzu şartlı yayınlamak hukuken suç değil kendisi de bunu bilerek ilk açıklamasını böyle yaptı. Sonuç olarak MEB Müsteşarının dediği olmuş fakat MEB Bakanı’nın dediği olmamıştır. İlk açıklamada değinilen kılavuz konusunun aksine başvuruları da işin içine katarak kılavuz ve başvuruları yayınlayamayız diyerek kılavuzu yayınlamamaya geçerli sebep bulmaya çalışılmıştır.

 

 (Special Education)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol