Öğretmen Diyarı

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: Fırsat eşitliği için çalışıyoruz
 Fırsat eşitliğini Türkiye’nin en ücra köşesine bile götürmek istediklerini belirten Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Yaptığımız bütün çalışmalar fırsat eşitliğinin sağlanmasına yönelik” dedi. Eğitimin kalitesini artırmak için sözleşmeli öğretmenliği getirdiklerini belirten Bakan Yılmaz, bununla ilgili tasarının Milli Eğitim Komisyonu’ndan geçtiğini, konunun Meclis’in gündeminde olduğunu söyledi. Bakan Yılmaz, yasa çıktıktan sonra önümüzdeki şubat döneminde yeni öğretmen atamalarını gerçekleştireceklerini anlattı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Bölgede hasar gören okul sayısı 100’ün üzerinde. Bazı okullar tamamen yıkılmış. Diyarbakır’da 66 okulun yatırımı devam ediyor. Birçok okulu ve yatırımı yeni eğitim ve öğretim yılına yetiştirmek için çalışmalarımız devam ediyor” dedi. Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a giden Bakan Yılmaz, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ile Sur ilçesi tarihi İçkale Müze Kompleksi’ndeki valilik makamında görüştü. Yılmaz, burada yaptığı açıklamada, Diyarbakır’ın eğitimde en çok önem verdikleri illerden biri olduğunu vurgulayarak, derslik başına düşen öğrenci sayısı 57 iken yapılan yatırımlarla bu sayının 33’e düştüğünü belirterek, öğretmen başına düşen öğrenci sayısının da 33’den 16’ya indiğini söyledi. Yılmaz, okul ve derslik sayısının artırılmasıyla öğretmen başına düşen öğrenci sayısının da azaldığına işaret ederek, “Bu çok büyük bir öğretmen ataması yaptığımızı da gösteriyor. Diyarbakır’daki evladımızın çok nitelikli bir eğitim almasını istiyoruz. Fırsat eşitliğini Türkiye’nin en ücra köşesine bile götürmek istiyoruz. Yaptığımız bütün çalışmalar fırsat eşitliğinin sağlanmasına yönelik” diye konuştu.     

 TEOG sınavlarında 120 sorunun tamamını doğru yanıtlayanlar arasında Van’ın Erçiş, Ağrı’nın Diyadin, Şırnak’ın İdil ve Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinden öğrencilerin de bulunduğuna dikkat çeken Yılmaz, bu öğrencilerin dershaneye gitmeden, sadece devlet okullarındaki eğitim ve kurslardan faydalanarak bu puanları aldığını dile getirdi.     

 “DİYARBAKIR’DA 66 EĞİTİM YATIRIMI DEVAM EDİYOR”

“Diyarbakır’da 66 eğitim yatırımı devam ediyor. Bu yatırımlar tamamlandığından Diyarbakır’daki eğitim kalitesini artıracağız” diyen Yılmaz, öğretmenin öğrenciye zaman ayırma süresini artırabilmek için öğretmen sayısını da artıracaklarının altını çizdi. İsmet Yılmaz, bu konuda çok önemli mesafeler aldıklarını, önümüzdeki dönemde yarım kalan yatırımların tamamlanacağını belirterek, özetle şunları söyledi:
“Bu sıkıntılı dönemlerde bu coğrafyada 100’ün üzerinde okula hasar verildi. Önümüzdeki dönemde eğitim kalitesini geçen yıla oranla artırmak, yapılacak yatırımları incelemek, hasar tespitlerini yerinde görmek için buraya geldik. Diyarbakır’ın ve Türkiye’nin geleceği eğitimde de diğer alanlarda da aydınlık.     

Bölgede hasar gören okul sayısı 100’ün üzerinde. Bazı okullar tamamen yıkıldı. Diyarbakır’da 66 okulun yatırımı devam ediyor. Birçok okulu ve yatırımı yeni eğitim ve öğretim yılına yetiştirmek için çalışmalarımız sürüyor. Yeni yapılan okulları hizmete koyacağız. Okullardaki onarım çalışmalarını en kısa zamanda tamamlayacağız.  Eğitim konusunda hiçbir kaynak sıkıntımız yok. Eğitim ülkenin geleceğine yapılan yatırımdır. Önümüzdeki eğitim ve öğretim yılında çok güzel bir eğitim iklimini öğrencilerimize sunmak istiyoruz.    

 “ÖĞRETMENLERİMİZİ 3 YIL BOYUNCA BULUNDUKLARI OKULLARDA TUTACAĞIZ”

Geçen yıl Ağrı’ya atanan öğretmen sayısı 3 bin 200. Bir yıl sonra 2 bin 400 öğretmen tekrar ayrıldı. Bir öğretmen bu bölgede öğrencisiyle sadece bir eğitim ve öğretim yılında duruyor veya ikinci eğitim öğretim yılını tamamlamıyor ise bu durumda kaliteli bir eğitim olmaz. Dolayısıyla burada bulunan öğretmenlerin öğrencilerine kaliteli bir eğitim verebilmesi için en az 3 yıl kalması gerekiyor. Bunun için bir yasa getirdik. Milli Eğitim Komisyonu’nda bu yasa kabul edildi. Meclisimizin gündemine gelmek üzeredir. Dolayısıyla bu yasa çıktığında ilk atamalarda atanan öğretmenlerimizi 3 yıl boyunca bulundukları okullarda tutacağız. Şimdiki kanunda da bu durum var ama mazeret atamaları ve raporlar nedeniyle burada öğretmen tutmak mümkün değil.     

Bölgedeki eğitimin kalitesini artırmak için sözleşmeli öğretmenliği getirdik. Milli Eğitim Komisyonu’ndan tasarı geçti, konu Meclis gündeminde. Önümüzdeki dönemde bu konunun uygulamaya geçecek. Geçen yıl şubat ayında 30 bin öğretmenin atamasını yaptık, yasa çıktıktan sonra önümüzdeki şubat döneminde yeni öğretmen atamalarını gerçekleştireceğiz.”     

Kaynak:AA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim