Öğretmen Diyarı

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'dan tam gün eğitim, mülakat ve reis açıklaması

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, tam gün öğretime geçilmesi ile ilgili ortaya çıkacak derslik ihtiyacının karşılanabileceğini söyleyerek “Özel sektör teşvikiyle 77 bin dersliği yaparız” dedi. Yılmaz, sözleşmeli öğretmenlere yapılan mülakat ile ilgili eleştirilere de “İddia edilen sorular bizim soru havuzumuzda yok, Sorulduysa da mülakata halel gelmez” yanıtını verdi.

“KESİNLİKLE HALEL GELMEZ”

“‘Reis hakkında ne düşünüyorsun?’ sorusu havuzda yok, biz belirlemedik” diyen Yılmaz, “Oldu da birisi ‘Reis hakkında ne düşünüyorsunuz' dedi, bunun ne zararı var? Kesinlikle mülakata halel gelmez” diye konuştu.

“TURGUT REİS DER, PİRİ REİS DER”

Mülakattaki kişinin düşündüğünü söylemesinin sakıncası olmadığı belirten Yılmaz “Diyelim ki bir tanesi sordu: Reis hakkında ne düşünüyorsun? diye. Bu mülakatı haksız yere mi düşürür. Kişi onun hakkında ne düşündüğünü söyler, sever sevmez, beğenir beğenmez. Turgut Reis der, Piri Reis der veya başka bir reis der, onun hakkında da fikrini söylesin bunun ne zararı var?” diye konuştu.

“MÜLAKAT YAPILMADAN OLMAZ”
 

Mülakatlarla ilgili tartışmaları yaratanlar mülakatlara gölge düşürmek için yapıyorlar. Kimse diyor mu mülakat yapıldıktan sonra öğretmenliğe alınır diyor mu? Mülakat yapılması gerekir, öğretmen beden dilini kullanabiliyor mu? öğretmen teknolojik yeniliklere açık mı? E bunlar mülakat yapmadan nasıl anlarsınız?!

“TESTİ ÇÖZMEK YETMEZ YA ANLADIĞINI ANLATAMIYORSA”

Testi çözdü, yüzde 100’ünü çözdü. E peki anladığını anlatamıyorsa, beden dilini kullanamıyorsa.. Öğrenci bir konuyu kendisinden daha iyi biliyorsa ona karşı tutumu nedir? E bunları ölçmeden nasıl bu ülkenin teslim edeceğiz.”


– Ahlaklı olmak insana neler kazandırır?MÜLAKATLARDA SORULDUĞU İDDİA EDİLEN SORULARDAN BAZILARI

– Cemil Meriç kimdir?

– Okulda bir sunum hazırlasan, Mehmet Akif Ersoy hakkında neler anlatırsın?

– G20 zirvesi nerede toplandı?

– Cumhurbaşkanımız konuşmasında nelere değindi?

– Hangi gazete ve köşe yazarlarını takip ediyorsun?

– Reis denilince aklına kim geliyor?

-Reis hakkında ne düşünüyorsun?

*-Ömer Halisdemir kimdir?

-15 Temmuz sürecini değerlendirin?

-Hangi dershaneye gittiniz?Kaynak: Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Mülayim 1 yıl önce

Bizi sevmeyen ölsün! diyorlar kısacası.....

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim