Öğretmen Diyarı

Mili Eğitim Bakanı Avcı: Fatih Projesine 1.3 milyar lira harcama yapıldı
 Mili Eğitim Bakanı Nabi Avcı, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesine cevap verdi. Eğitimde FATİH Projesi kapsamında 23 Aralık 2015 tarihi itibarıyla öğrenci ve öğretmenlere dağıtılan tablet sayısının 1 milyon 437 bin 800 olduğunu belirten Bakan Avcı, proje kapsamında tablet dağıtımı yapılabilmesi için öncelikli olarak, etkileşimli tahtaların takılması ve sonrasında altyapı kurulumlarının gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade etti.
Bu aşama tamamlandıktan sonra yüksek hızlı geniş bant internet hizmeti sağlanabildiğini ve bütün bu döngü tamamlandığında ise tablet bilgisayar alımı yapılabildiğini anlatan Avcı, şu bilgileri verdi: "23 Aralık 2015 tarihi itibarıyla proje kapsamında 370 bin adet Etkileşimli Tahta sınıflarımıza takılmıştır. 17.173 okul için ihale yapılmış olup bu okullar için kurulumlar devam etmektedir. İnternet ağ altyapısı olmayan okullar için ihale çalışmalarına da başlanılmıştır. Projenin amacı, bilişimi etkin kullanan ve daha eğitimli kuşakların yetişmesini sağlamak, bilişim insan kaynağı zenginliğini ve ülkemizde bilişim sektörünün gelişmesine katkıda bulunmak ve bilgi toplumu olma yolunda önemli bir ivme katarak, eğitimde tüm öğrencilere eşit imkânlar sağlamaktır. Bu nedenle uzun soluklu bu yolda, bilişim alanında yaşanan değişim ve yenilikler paralelinde süreklilik arz eden proje süreci, elde edilen tüm geribidirimler ve verilerin sürece tekrar katılarak yenilenmesi hedefi ile yürütülmektedir. Bu kapsamda projenin basan kriterleri yukarıda sıralanan hedeflerle sabit olup dünyanın öncüsü ve en büyüğü olan böyle bir projede süreçte yaşanan bazı sebeplerle (ihale süreçlerinin zorluğu sebebiyle gecikmeler olması, özel sektörle eş zamanlı bir ilerleme yaşanamaması, mevsim koşulları, malzeme tedarik süreci ve okullarda eğitim öğretimin devam etmesi gibi) zaman zaman süre uzatımı yapılması gerekebilmektedir. Bu sebeple fotoğrafın bütününe baktığınızda herhangi bir başarısızlıktan bahsetmek mümkün olmayıp aksine şu anda dünyanın gıpta ile izlediği bir dönemi ülkemiz yaşamaktadır."

Dünyada bilginin hızla çoğalması ve nüfusun giderek artmasının zorunlu olarak teknolojinin eğitim öğretim ortamlarında kullanımına neden olduğuna vurgu yapan Avcı şöyle devam etti: "Bu sebeple daha çok öğrenciye, daha az zamanda, daha fazla bilgi öğrenme imkanı sağlamak gerekmektedir. Bakanlığımız bu gelişmeler doğrultusunda öğrenimin daha verimli olmasını sağlayacak yeni eğitsel teknik ve yöntemlerin geliştirilmesini sağlamak, öğrenci ve öğretmenlerin gereksinim duydukları bilgileri kendi kendilerine arayıp bulma ve kullanma yeteneği geliştirmelerine yardımcı olacak yeni yöntemler için çalışmalarını yürütmüş ve bu çalışmaların yansıması olarak bu gün pek çok ülkenin gıpta ile bakmakta olduğu Fatih Projesi ile sürecini başlatmıştır. Bu çerçevede ders destek materyali olarak dağıtılan tablet bilgisayarlar ile öğrenci tahtadakini tabletinde de görebilecek, tabletinden müdahale edebilecek, oturduğu yerden derse katılacak, bir çok kaynağa aynı anda erişim sağlayabilecektir. Ayrıca bütün kitaplar tabletlere sığdırılacağı için çocuklar ağır çanta yükünden kurtulacaklar, dijital ortamda daha fazla içeriğe ulaşabileceklerdir. Zira tabletlerin eğitim sürecinde kullanımlarının-öğrencinin öğrenmesine, bilgiye kolay ulaşan, derse hazırlığım kendi başına yapabilen; hazırladığı proje ve performans ödevleriyle yeni fikirler üretebilen, gelişime ve değişime açık öğrencilerin yetişmesinde katkılarına dair pek çok bilimsel araştırmadan bahsetmek mümkün olmakla birlikte Proje kapsamında sahadan alman geribildirimler son derece olumludur.

23 Aralık 2015 tarihi itibarıyla Proje kapsamında yapılmış harcama tutarı 1.296.667.786.56 TL'dir. Bütçesini, Bakanlığımız ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı evrensel hizmet fonunun oluşturduğu Projenin planı çerçevesinde bileşenler kapsamında planlanmış çalışmalara devam edilmektedir. Öğretmen ve öğrenciyi merkezde tutan ve beş farklı bileşeni içeren Proje süreci sürekli iyileştirme amacıyla izlenmekte, yeni tasarımlar ve uygulamalar merkezine dayalı iş ve işlemlerle yürütülmeye devam etmektedir. Dolayısı ile böylesine büyük ve kapsamlı bir bütünün tek bir parçası üzerinden yüzdelik başarı oranı saptamak henüz tam olarak oluşturulmak istenen ana zemin tamamlanmamış iken, Projeye yönelik yanlış bulgular elde edilmesine sebep olacaktır. Ancak belirtildiği üzere tablet kullanımına ilişkin sahadan gelen geribildirimler son derece olumludur. Projenin başarılı olmadığı ve rant sağlamak amaçlı yapıldığı iddiaları, Projeye karşı oluşan olumlu algıyı kırmaya yönelik bir hamle olup gerçeği yansıtmamaktadır. 

Kurslarla ilgili usul ve esaslar Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi" ile belirlenmiştir. Söz konusu Yönerge ile belirlenen usul ve esaslar kapsamında, kurslara devam eden öğrenci ve kursiyerlerden herhangi bir ücret alınmamakta, öğretmenlerin ücretleri ise yine ilgili Yönergede belirtilen esaslara uygun olarak belirlenmektedir."

Kaynak:www.sendikahaberleri.com
Anahtar Kelimeler:
Bakan AvcıFATİH Projesi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim