Öğretmen Diyarı

MGK sonrası önemli açıklama

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında son kez toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi.

 

Çankaya Köşkü'ndeki ağustos ayı olağan toplantısı 1 buçuk saat sürdü.

 

Gül'ün son kez başkanlık ettiği toplantıda, 10 Ağustos seçiminde Türkiye Cumhuriyeti'nin 12'nci cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan da başbakan sıfatıyla son kez yer aldı.

 

Görevini, 30 Ağustos'ta, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay'a devredecek Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük de MGK'ya son kez katıldı.

 

MGK SONASI AÇIKLAMA

 

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında, halkın güvenliğini ilgilendiren hususların ayrıntılı olarak görüşüldüğü, alınmasına ihtiyaç duyulan ilave tedbirlerin gözden geçirildiği ve devam eden çözüm sürecinin sahadaki yansımalarının değerlendirildiği bildirildi.

 

Toplantının ardından yapılan açıklamada, MGK'nın ağustos ayı olağan toplantısında, halkın güvenliğini ilgilendiren hususların ayrıntılı olarak görüşüldüğü, alınmasına ihtiyaç duyulan ilave tedbirlerin gözden geçirildiği belirtilerek, "Toplantıda, devam eden çözüm sürecinin sahadaki yansımaları da değerlendirilmiştir. Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin huzur ve güven içerisinde gerçekleşmiş olmasından duyulan memnuniyet dile getirilmiştir" ifadelerinde yer verildi.

 

Toplantıda, Irak'ta devam eden ve son günlerde yoğunlaşan çatışmaların Türkiye ve bölgeye yansımalarının müzakere edildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 

"Barış ortamının tesisi için Irak halkına ve yeni hükümet kurma çalışmalarına desteğimizin devam edeceği ifade edilmiştir. Bu ülkede tutulmakta olan Musul Başkonsolosluğumuz personeli ile Türkmen soydaşlarımızın durumları değerlendirilmiştir.

 

Suriye'de devam eden çatışma ortamının Irak'taki olaylarla bağlantılı olarak bölgemizin güvenlik ve istikrarına yönelik etkileri ele alınmıştır."

 

-"Sürdürülebilir ateşkes Gazze'ye kısıtlamaların kaldırılmasıyla mümkün"

 

MGK toplantısında, İsrail'in Gazze'ye yönelik operasyonlarının da görüşüldüğü aktarılan açıklamada, "Meydana gelen ağır can kayıplarından duyulan derin üzüntü dile getirilmiştir. Bölgede sürdürülebilir bir ateşkesin, Gazze için uygulanan kısıtlamaların tamamen kaldırılmasıyla mümkün olabileceği belirtilmiştir. Ayrıca Gazze'ye yönelik insani yardımlarımızın artırılarak devam edeceği vurgulanmıştır" denildi.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, son kez başkanlık ettiği toplantıda, kurul üyelerine veda ettiği belirtilen açıklama, şu ifadelerle sona erdi:

 

"Son olarak, Sayın Cumhurbaşkanı bugün son defa başkanlık yaptığı Milli Güvenlik Kurulu'nun Anayasa ve kanunla verilen göreve uygun olarak devletimizin güvenliğine yaptığı katkıları takdirle karşıladığını belirtmiş ve kurul üyelerine veda etmiştir."

 

MGK toplandı

 

Kurul'un Çankaya Köşkü'ndeki ağustos ayı olağan toplantısı saat 14.30'da başladı.

 

Toplantıya Cumhurbaşkanı Abdullah Gül son kez başkanlık ediyor. 10 Ağustos seçiminde Türkiye Cumhuriyeti'nin 12'nci cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan da toplantıda son kez başbakan sıfatıyla yer alıyor.

 

Görevini, 30 Ağustos'ta, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay'a devredecek Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük de MGK'ya son kez katılmış oluyor.

 

Toplantıda, iç ve dış gelişmeler ele alınıyor.

\"Anadolu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim