Öğretmen Diyarı

MEZUNİYETE GÖRE ALAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPILMALI

 Belli sebeplerden dolayı verimli olmayan bir grup öğretmenin verimsizliği daha da artmaktadır. Öğretmenlik hem ihtisas hem de vicdani sorumluluk gerektiren bir meslek olmasına rağmen, çeşitli sebeplerden dolayı mezuniyet alanından çalışmayan öğretmenler huzurlu ve mutlu olamamaktadırlar. Bu da bir şekilde öğrencilere yansımaktadır. Unutulmamalıdır ki; huzurlu, mutlu ve vicdanen rahat olmayan öğretmenin başarılı olması imkansızdır.

Bütün paydaşların ortak hedefi kaliteli eğitim ve kaliteli insan yetiştirmek olmalı. Bu da ihtisas gördüğü alanda görev alan öğretmenlerle olur. Fakat bakıldığında; Fizik, kimya, biyoloji gibi mezunlar sınıf öğretmenliği yapıyor. Sınıf öğretmenleri Fen Bilimleri, Matematik, İngilizce, Türkçe vs. öğretmenliği yapıyor. Bun sebepten dolayı, kesinlikle mezuniyete göre alan değişikliği yapılmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığın, İhtisas gördüğü alana göre, alan değişikliğini yapması öğretmenlerin verimini artıracaktır. Mezuniyete göre alan değişikliği hem pedagojik gereklilik hem de yasal bir haktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
osman 2 yıl önce

meb mutluluk merkezi değildir. 10 yıldır sınıf öğretmenliği yapan adamın lisede fizik kimya biyoloji tarih coğrafya öğretmensi imkansız. bu eğitim katliamı olur ve yapılmasına asla müsade edilmeyecek.