Öğretmen Diyarı

Mezuniyet törenleri öğrenciler içindir!

SÖZCÜ EĞİTİM


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı gerekçe gösterilerek mezuniyet törenlerinin ertelenmesine tepki gösteren Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencileri bu kararın geri alınmasını istiyor.


İnternet sitesi üzerinden yayımlanan duyuruda “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın teşriflerinden dolayı 17 Haziran 2015 tarihinde yapılması planlanan mezuniyet Törenimiz, 19 Haziran 2015 Cuma günü saat 16:00’da yapılacaktır” ifadeleri kullanıldı.


Erteleme kararıyla törene İstanbul dışından katılacak aileler de mezuniyet sonrası dönüş biletlerini alan öğrenciler de zor durumda kaldı.


Kep törenin tarihinin değiştirilip öğrencilere törene 5 gün kala haber verilmesine tepki gösteren öğrenciler de kararın geri alınması için change.org’da imza kampanyası başlattı


MAĞDURİYETLERİNİ DUYURDULAR!


Mezuniyet Töreni Tarih Değişikliği İptal Edilsin başlığıyla change.org’da başlatılan kampanyada şu ifadelere yer verildi:


“Eğitim ve öğretim hayatının sonuna gelmiş bireylerin yıllarca beklediği ve çalıştığı, bunun için 2 çok büyük sınav, yüzlerce ders sınavları, ve ortalama 17 yılını harcadığı sürenin bitimini ailelerimize hediye etmek için yapılacak olan kep törenin tarihi değiştirilip öğrencilere törene 5 gün kala haber verilmiştir.


Bir çok öğrencinin ailesi şehir dışından gelecek olup planlarını ona göre yapmıştır. Değiştirilme imkanı bulunmayan durumlar dolayısıyla (iş yeri izinleri, otobüs, uçak bileti alımları vb.) mağduriyetimizi sizlere bildirmek istiyoruz.


Sayın Cumhurbaşkanı’nın katılımı dolayısıyla değiştirilen İşletme Fakültesi Kep Töreni’nin tarihinin geri alınarak, 17.06.2015 Çarşamba günü Marmara Üniversitesi Anadoluhisarı Yerleşkesi’inde yapılmasını istiyoruz.”


Kampanyaya destek verenlerin imzalama nedenlerinden bazıları şöyle:


“O GİTSİN GAZOZ KAPAĞI AÇSIN”


-İmzalıyorum çünkü mezuniyet törenleri öğrenciler içindir, cumhurbaskanları için değil. O gitsin gazoz kapagi acsin!


– İmzaliyorum çünkü ben ve ailem sırf cumhurbaşkanının keyfi için mağduruz


– Mağdur edildim ve fikrim sorulmadı. Benim isteğim değildi böyle bir mezuniyet.


– Biz lisans ogrencilerinin hak ve hürriyetlerini kısıtlayıcıve bunu önemsemeyen bu tavıra karşıyım!


-Çocuklarına emek vermiş ve onların kep giyme törenini yıllarca beklemiş, -çoğu zor şartlarda- o gün o törende olmak için hazırlanmış ailelere haksızlık yapılmasın. Tören 17 haziranda yapılmalı.


– Sistem bozuk. Günde 2 kere bile doğruyu göstermiyor.


– Saygısızlık, ölçüsüzlük, hiçlik…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol