Öğretmen Diyarı

Mes\'uliyet

Mes'uliyet

Çocukların yetiştirilmesinde kazandırılan bazı alışkanlıklar gelecekte yaşayacakları mesut bir hayatın anahtarlarıdır. Mes'uliyet şuuru da bu anahtarlardan birisidir.

Mes'uliyet kısaca, başkalarının hakkına saygı göstermek ve kendi davranışlarının neticelerine sahip çıkmaktır. Mes'uliyet, erken çocukluk dönemlerinden başlayarak çocuğun yaşına, cinsiyetine ve gelişim seviyesine uygun olarak vazifelerini yerine getirmesidir.

Sorumluk sahibi çocuklar;
Kendi kararlarını verebilen
Karar alırken, elindeki kaynakları kullanabilen
Değer yargılarını gözeten
Bağımsız davranabilen
Özgüven sahibi ve başkalarının haklarını çiğnemeden, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen çocuklardır. Yaptığı işi sonuna kadar götüren ve yapmakta olduğu bir davranışın sonuçlarına katlanmayı göze alan çocuk, sorumluluk sahibi çocuktur.

Mes'uliyet şuuru nasıl kazandırılır?

Ailede, düzen, emniyet, dürüstlük, sevecenlik, adalet ve uyum sağlamak için herkesin bir takım mes'uliyetleri vardır; çocukların kendi mes'uliyetini alacak şekilde eğitmek ise anne babanın sorumluluğudur.

Mes'uliyeti öğrenmek de diğer beceriler gibidir; çocuk ne kadar çok denerse, bu konuda o kadar başarılı olur. Bunun için evvela evde bazı mes'uliyetlere sahip olması, onun okuldaki sorumluluklarını da üstlenmesine yardımcı olur. Mes'uliyet kazandırmanın belli bir yaşı yoktur; çocuğun kendi başına bir işi yapmaya istekli ve hazır olduğu zamanlar vardır ve bu zamanlarda ona gerekli imkanlar hazırlanmalıdır. Her ihtiyacı anne-baba tarafından karşılanan, devamlı olarak neyi, nerede ve nasıl yapacağı kendisine hatırlatılan, yanlış yaptığında da azarlanan ve kınanan çocuklar, bağımsız bir kişilik geliştiremezler.

Hislerini, fikirlerini rahatça ifade etmesine izin verilmeyen çocuklar, bağımsız bir kişilik geliştiremedikleri için sorumluluk duygusu kazanmakta da zorlanırlar.
-O daha çocuk, kendi başına karar veremez!
-Onun için doğru olanı yapıyoruz!
-Hayır, öyle demek istemiyorsun!
-O zayıf alıyor, ben üzülüyorum! cümleleri, imtina edilmesi gereken sözlerdir.

Şahsi farklılıklar söz konusu olsa da, anne ve babaların mes'uliyet eğitiminde dikkat edeceği temel ve değişmez noktalar şunlardır:

Bilgilendirme: Çocuğa kuralların neden konduğu ve sorumluluğun önemi anlatılmalıdır. Çocuklar, niçin bazı işleri yapmak zorunda olduklarını anlar ve bilirlerse, ne zaman ailelerine yardımcı olmaları gerektiğini ne zaman bağımsız davranabileceklerini de öğrenmiş olurlar.

Takip: Çocuğunuza verdiğiniz vazifeyi yerine getirebilmesi için ona belli bir süre tanıyın. Bu süre içerisinde, sorumlu davranışın yerine getirilip getirilmediğine, ne sürede ortaya çıktığına ve hangi zamanlarda yapılıp yapılmadığına dikkat edilmelidir.

Geri Bildirim: Çocuğa belli bir süre sonra sorumluluk gelişimi hakkında bilgi verilmelidir. Sorumlu davranış sayısında artış varsa motive edilmeli, verilen sorumluluklar yerine getirilmediğinde ise olası sebepler konusunda çocukla paylaşım yapılmalıdır.

Hatırlatma: Sorumlu davranış yerine getirilmiyorsa, yeniden hatırlatma sürecine gidilmeli ve davranış değişikliği gerçekleşene kadar devam edilmelidir. Çocuğa sorumluk vermek, kişilik gelişimini pozitif yönde etkiler. Çocuğun yaşına, cinsiyetine ve fizik gücüne uygun sorumlulukları alması kendine güveni arttırır, paylaşma ve başarma duygularını tatmin eder, inisiyatif kullanma, çevresini ve kendini organize etme ve koordine etme becerilerini geliştirir.

Çocukların Alabilecekleri Sorumluluklar Nelerdir?

Ev ödevlerini yapmak,

Okulda ve sınıfta kendisine verilen görevleri yerine getirmek,

Okul kurallarına uygun davranmak,

Kendi odasını toplamak,

Oyuncaklarını toplamak,

Yatağını toplamak,

Sofrayı kurmak ve kaldırmak,

Evdeki evcil hayvanı beslemek,

Kendisine basit yemekler hazırlamak,(sandviç, salata, tost vs.)

Kirlileri sepete koymak,

Küçük kardeşin bakımına yardımcı olmak.Haber kaynağı:ruksanfunclup

Anahtar Kelimeler:
mes uliyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol