Öğretmen Diyarı

Mesleki Eğitime Neden Önem Vermeliyiz?
 Mezun öğrencilerin programdan çıkmasıyla 120 bin öğrenciye daha teşvik ödenecek. Gelecek yıl toplam 350 bin öğrenci teşvikten yararlanacak.
Birkaç sene önce Norveç Eğitim Bakanlığı tarafından mesleki eğitim veren öğretmenleri geliştirmek adına görevlendirildim. Meslek öğrencilerinin akademik anlamda başarısız oldukları, hiçbir meslek eğitiminin verilmediği varoş bölgelerdeki liselerden kapsamlı liselere kadar birçoğunun çalışma sürecinde bizzat bulunmuş biri olarak, meslek eğitiminin hak ettiği değere sahip olduğu bir yerde, öğrencilerin hastanelerde isteğe bağlı olarak çalışabildikleri bir lisede bulunmak gerçekten ufuk açıcı bir durum. Bu bağlamdaki ufuk çizgimiz gitgide genişliyor ve bu da gelecek konusunda daha umutlu olmamız için çok önemli bir sebep olarak bizlere gülümsüyor. “Küresel Başarı Boşluğu” ve “Öncüler Yaratmak” adlı kitapların yazarı Tony Wagner benim bölgemdeki eğitimciler ve aileler ile konuştu ve Finlandiya’nın başarılı eğitim sisteminde öğrencilerin %45’nin teknik alanda başarı kaydettiğini ve akademik alanda bunun böyle olmadığını belirtti.

1

Büro Toplumunda İşçi Sınıfı Damgası

Eminim ki liselerde birçok danışman öğretmen, öğrencilere kendi elleriyle yaptıkları işin daha hoş olacağı duygusunu vermişlerdir ki bu, araba motoruyla ilgilenmek, evdeki elektrik işleri, kuaförlük ya da tedavi amaçlı masajlar olabilir. Eminim ki bu öğrencilerin lisede profesyonel ya da ticari kariyerlerine hazırlanmaktansa bu alanlarda uzmanlık sahibi olma isteklerini ailelerine anlatmada zorluk çekmeyeceklerdir.

Yapılan mesleğe, büro işlerine fazlasıyla değer verilen bir toplumda yaşıyoruz ve aynı zamanda fabrika işçilerine verilen değer ise ters orantılı bir şekilde yerlerde. Dolayısıyla ailelerin çocuklarından kariyer sahibi olmaları, yüksek mevkide iş bulmalarını istemeleri hiç de şaşırtıcı değil. Bu durum yüksek sosyo-ekonomik topluluklarda bile bariz ortada. Ve birçok öğretmen için, eğer öğrenci akademik anlamda başarılı ise, bu durum ilerisi için bir yetenek kaybı olarak görülecektir.

2

Aynı ikilem akademik başarı boşluğunun üstesinden gelmek isteyen öğrenciler için de mevcut. Birçok okul, öğrencilerin akademik olarak başarılı olması için etkili bir şekilde onlara yardım ederken aynı zamanda da okullarına kabul edilmeleri aşamasında özel şartlar istiyorlar ki bu da sıklıkla bu okulların başarı derecelerini göstermiş oluyor. Ve ailelerinde ilk lise mezunu kendileri olan çocuklar da tüm bu prosedürleri ellerinin tersiyle bir yana iterek el becerisi olan işlere mesleki tarzdaki mesleklere yöneldikleri için aptal olarak görünüyorlar.

Mesleki eğitime karşı olan bu önyargının herhangi bir işlevi yok. Öncelikle bu, öğrencilerimize karşı yıkıcı bir tutum olmaktan öteye gitmiyor. İlerde anlamsız, amaçsız bulacakları mesleklerden ziyade isteklerini karşılayabilecekleri ve doğal yeteneklerini sergileyebilecekleri meslekte eğitim görme fırsatına sahip olmalılar. Eğer bir öğrencinin kuaförlüğe yeteneği varsa onu bu işi yapmaktan alıkoymak yapıcı olmayan bir tutumdur.

İkinci olarak, bu durum toplumumuza karşı da yıkıcı bir tutum. 21.yy’ın küresel pazarında ihtiyaç duyulan birçok yetenek genellikle teknik ve mesleki alandaki teknik yetenekleri içeriyor. Bu alanlardaki açık, bizi hem ulus hem de ekonomik olarak etkiliyor.

60’lı yılların başında, JohnGardner, klasikler arasına girmiş kitabı “Mükemmellik”te, toplumumuzun ekonomik ve sosyal gelişimi temelinde tüm meslekler adına mükemmellik mertebesine doğru gelişimde mesleki eğitimin önemine değinmiştir. Maalesef ilerleyen yıllarda bu konuda çok az gelişme kat ettik. Geleneksel akademik alanlarda üstün olmayan ya da bu alanlara çok az ilgi gösteren öğrenciler, aileleri ve öğretmenleri tarafından hayal kırıklığı ile ya da kınama ile etiketlenmemelidir. Bir başka Gardner, HowardGardner, çeşitli zekâ türlerinin varlığından ve bunların eşit seviyede olduğundan bahsetmiştir. Bir örnek olarak, vücut-devinim ve uzamsal zekâ türleri daha çok teknik alanlarda başarılı olan kişilere ait zekâ türleridir. Ve bu yetenekleri tanımlamada,geliştirmede temeleylemsel ve matematiksel okuryazarlık oluşturmanın kesinlikle birbiriyle uyumlu olduğu ortaya konmaktadır.

3

Mesleki Eğitim Politikası

Toplumsal değerleri değiştirmek zaman alırken, bir okulda ya da mahalli anlamda yapılan küçük değişiklikler daha hızlı gelişim ve değişim sağlar. Ve iyi haber şu ki bu noktada eğitimcilere rehber olacak kaynak ve modeller bolca mevcut.

Joe Klein, Time dergisi için kaleme aldığı makalesinde son zamanlarda artış gösteren mesleki programların çokluğundan bahsetti. Bunlar, hem ilham kaynağı hem de birçok alanda uygulanabilecek pratik modeller sağlıyor.

Aynı zamanda birçok kurum ve okul öğrencilerine lisede eğitim görürlerken çalışma alanı deneyimlerini yaşatmak adına birçok ortaklık programları geliştiriyor. İlerleyen teknolojiyle beraber tüm çocuklar ve yöneticiler buortaklıklara dâhil oluyorlar. Bu sayede bu süreç profesyonel anlamda ve düzenli olarak okul yönetimi tarafından danışmanlık hizmetiyle destek görüyor. Nancy Hoffman’ın yeni kitabı, “Alanda öğretim”, 6 ülkenin nasıl başarılı bir şekilde okulları ve çalışma alanlarını birbirine entegre ettiğini Amerika’daki gelişmeleri de kapsayarak bizlere yansıtıyor.

Son olarak, belli bir alanda mesleki eğitimin yasallaşmaya başlamasına olanak tanımak, ailelerin sosyal statü listelerinde mesleklere verdikleri değerleri içine alan bir bakış açısıyla, yeniden eğitilmelerine bağlıdır. Mike Rose’un “İşteki Akıl: Amerikan işçisinin zekâsına değer vermek” adlı çalışması, zekâ konusundaki sosyal önyargılara bir cevap niteliğinde ve toplumumuz tarafından yanlış değerlendirilen daha bilişsel ve el yeteneklerini kombine eden mesleklere daha başka bir bakış açısı kazandırıyor.

Mesleki eğitimine hem lise döneminde hem de sonrasında değer verilmelidir ve bu eğitim uygulamaya açık olmalıdır. Bu yöndeki ilk adımlar ise mahalli seviyede atılmalıdır.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim