Öğretmen Diyarı

Mesleki eğitim, eğitimin amiral gemisi olacak'
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, mesleki ve teknik eğitim alanında yapılan güncel çalışmaları taraflarla paylaşmak, ihtiyaç ve beklentileri yerinde tespit ederek alınacak önlemleri belirlemek amacıyla mesleki ve teknik eğitim kurum müdürleri ve sektör temsilcileri ile bir araya geldi.

Demirci, Konya'da Selçuklu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde yapılan toplantıda, mesleki eğitimde istihdam ve kaliteyi arttırmayı amaçladıklarını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığının Türkiye'nin en büyük kamu kurumu olduğunu ifade eden Demirci, "Mesleki eğitim, bu coğrafyanın kodlarında ve genlerinde ahilik kavramıyla ifade ettiğimiz bir gerçekliktir. Cumhuriyet'in kuruluşuyla beraber İzmir İktisat Kongresi'nde konuşulan en önemli hususlardan bir tanesi istihdam, istihdamın özelinde de çıraklık okullarının yaygınlaştırılması hususudur." diye konuştu.

Demirci, yabancı devletlerin Türkiye'de üretimi arzu etmediklerini belirterek, şöyle devam etti: "O günden bu yana mesleki eğitimi düştüğü bu durumdan kurtarabilmek için nitelikli öğrencilerin tekrar mesleki eğitime dönmeleri hususunda birçok teşebbüs oldu. Milli Eğitim Bakanlığı olarak, mesleki eğitimi, eğitimin amiral gemisi yapmanın gayreti içerisindeyiz. Mesleki eğitim, sadece Milli Eğitim Bakanlığımızın amiral gemisi değil, Türkiye'nin parlak geleceği açısından son derece önemlidir. Milli Eğitim Bakanlığımız şu anda 100 milyar lira bütçe ile kamu kurumları arasındaki en büyük bütçeye sahiptir."

Türkiye'de yapılan darbelere de değinen Demirci, darbelerin sadece siyasi hayata değil, ekonomik, kültürel ve eğitim alanlarına müdahale için de yapıldığını belirtti. 28 Şubat sürecinin darbe vurduğu en önemli alanlardan birisinin de ekonomi olduğunu ifade eden Demirci, "Özellikle Turgut Özal ile başlayan ve belirli bir kıvama gelen mesleki eğitim, 1990'ların ortalarına geldiğimizde Anadolu'da yeni bir hamleye dair ihtiyaç duyduğumuz insan kaynağını yetiştirebilecek bir potansiyele ulaşmıştı. Fakat 28 Şubat'la beraber Türkiye'nin siyasi hayatına bir 'balans ayarı' yapıldı." şeklinde konuştu.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay da Konyalı sanayicilere seslenerek, mesleki eğitimin Konya sanayisinin ve ilgili kurumlarının iş gücünü sağlayacağını belirtti. Gülay, mesleki ve teknik eğitim okullarının kalitesini artırmak için öğrencilerin işletmelerde staj yapmalarını sağlayacak imkanların sunulması gerektiğini vurguladı. Okul ve öğrencilerin gelişimi için her türlü anlaşma ve protokole hazır olduklarını dile getiren Gülay, şunları kaydetti: "Özellikle sektöre nitelikli iş gücünü kazandırmak için hükümetimiz çok büyük bir yetki verdi. Herhangi bir kuruluş bir meslek okulu yapıp müdürünü ve öğretmenini sözleşmeli olarak seçtikten sonra öğrenciler 4 yıl boyunca sizin işletmenizde çalışır ve okur. Bitirdiğinde de ister işletmenizde çalışır isterse üniversitede yoluna devam eder. Biz bu masrafların yüzde 50'den fazlasını karşılayacağız. Bununla ilgili Bakanlar Kurulu kararı çıkmış ve yönetmelik yayımlanmıştır. Dolayısıyla sizler kendi altyapınızı kendiniz oluşturabileceksiniz."
Memurlar.Net
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim