Öğretmen Diyarı

Meslek Lisesi ne kadar memleket meselesi?

Lise düzeyinde eğitim veren okulların 2014-2015 eğitim öğretim döneminde aldığı öğrenci sayıları incelendiğinde Türkiye genelinde öğrencilerin çoğunluğunun (% 55) mesleki eğitime yönlendirildiği görülecektir. İstanbul’da ise her dört öğrenciden üçü mesleki eğitim veren okullara veya İmam Hatip liselerine yerleştirildi.


Ama önemli olan öğrenciyi mesleki ve teknik liseye yönlendirmek değil, bu okullarda verilen eğitimin iş dünyasının beklentilerine ne ölçüde cevap verebildiğidir.

 


Normal şartlarda pek çok teknik bilgi gerektiren işlerde o işi okulunda öğrenerek yetişmiş insanların aranması gerekir. Ancak ne yazık ki günümüzde gerekli ve yeterli eğitimi alamayan meslek lisesi mezunlarının, iş bulabilme şansı oldukça düşük.

Ayrıca hızla gelişen teknoloji pek çok iş kolunda yetişmiş insandan beklentiyi de değiştirdi. Dolayısıyla ülkemizde verilmekte olan mesleki eğitimin yeniden yapılandırılmasının vakti geldi de geçti bile. Bu çocuklara gerçek anlamda staj yaptırıp, gerçek anlamda mesleki donanım verip veremediğimizi bilmemiz gerekiyor. Dolayısıyla mesleki okulların sayısını ve kontenjanlarını gerçekten kaliteli öğretim yapabileceğimiz düzeye indirmemiz, diğerlerini de akademik liseye dönüştürmemiz gerekiyor.


Okullarımızın sayısı arttıkça meslek liselerimizin sayısını da arttırabiliriz. Aslında gerçek anlamda eğitim verebileceğimiz mesleki öğretimlerin bir bölümü bir, iki veya üç sömestrlik yüksek okul programları ile öğretilebilir. (Turizm, Ticaret, Ulaştırma Hizmetleri vb.) Bu alanda da yeni bir düzenlemeye ihtiyaç var.


Meslek liselerinde verilen eğitimde kullanılan makine ve araç gereçlerin güncel teknolojiye uygun olması mesleki öğretim için olmazsa olmaz gerekliliktir. Aksi halde aldıkları eğitim donanımı ile, iş dünyasının beklentilerine cevap veremeyen gençlerin iş bulma şansı her geçen gün azalmaktadır.


Meslek lisesi mezunlarından umduğunu bulamayacağına inanan işveren, iş başvurularında meslek lisesi mezunlarını elemeyi tercih etmektedir.


Gençlerimizi mezun olduktan sonra iş bulamayacakları bir meslek lisesine yöneltmekle hem onlara hem de daha üretken bireyler yetiştiremediğimizden memleketimize yazık ediyoruz.


Hatice YILMAZ


Oğuzkaan Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı

Kaynak: www.sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol