Öğretmen Diyarı

Meslek Lisesi Kayıtlarında 4 Yılda Ne Kadar Artış Oldu?

 Meslek lisesine kayıt yaptırmakta olan öğrenci sayısının 4 yılda toplamda yüzde 40'lık bir artış gösterdiği belirtildi
Meslek lisesine kayıt yaptırmakta olan öğrenci sayısının 4 yılda toplamda yüzde 40'lık bir artış gösterdiği belirtildi. Alınan bilgilere göre 2012 yılından bu yana meslek lisesine kayıt yaptıran öğrencilerin sayısında yüzde 40 oranında bir artış yaşandığı Osman Nuri Gülay tarafından ifade edildi.

Konu ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulunan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, asıl hedeflerinin yüzde 50 olduğunu belirtti. Bunun yanında bir çok önemli açıklamada bulunan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, şu açıklamalarda bulundu; Mesleki eğitimdeki öğrenci sayısının giderek arttığını belirten Gülay, "Bu yıl 9´uncu sınıflarda 585 bin 879 öğrencimiz var. 4 sene evvel 9´uncu sınıflarda 374 bin öğrencimiz vardı.

Demek ki yüzde 40 öğrenci artışı var. O halde meslek lisesine giden öğrenci tercihlerinde çok sorun yaşamıyoruz. Her şeyi çok üniversiteye odaklamamız gerekir" ifadelerini kullandı. Ayrıca Almanya´nın nüfusunun 82 milyon, Türkiye´nin ise 78 milyon olduğuna işaret eden Gülay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Neredeyse birbirine denk. Almanya´da 0-24 yaş genç nüfus yüzde 23, bizde yüzde 42. Çok genç bir nüfusumuz var. Almanya´da genç nüfus oranı yüzde 23, üniversite sayısı 298.

Bizim üniversite sayımız 193. Oradan yüzde 30 daha az. Almanya´da meslek lisesi öğrencisi sayısı 8,4 milyon, ülkemizde 1,7 milyon, bu kadar genç nüfusa rağmen. Almanya´da üniversite öğrencisi 2,4 milyon, bizde 5,5 milyon. Almanya´da işsizlik yüzde 6, bizde yüzde 11. Tablo bu. Demek ki Almanya´da sektörün verdiği ücret, çalışma ortamları, yönlendirme, çocukları lisans eğitiminden, ön lisans eğitimden daha ziyade meslek lisesini bitirdikten sonra sektörle buluşturmuş, istihdam etmiş." 

Kaynak: www.kpsscafe.com.tr/egitim-haberleri/meslek-lisesi-kayitlarinda-4-yilda-ne-kadar-artis-oldu-h57617.html

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim