Öğretmen Diyarı

MESLEK LİSELERİNE TEMEL LİSE MÜJDESİ !

Temel liselere nakil yapılacak olan son sınıf imam hatip ya da meslek lisesi öğrencilerinin diplomalarını almaları adına çalışma başlatıldı.  
 

Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteye daha iyi hazırlanmak isteyen imam hatip ve meslek lisesi mezunları adına yeni bir düzenleme hazırlayacak. Üniversite sınavlarına daha iyi hazırlanmak adına temelliselere nakil olmak isteyen imam hatip ya da meslek lisesi öğrencilerinin diploma hakkını kaybetmemeleri adına mezunlar bölümünde değerlendirilme olasılığı gündeme geldi. 

 

2 Formül üzerinde değerlendirme yapılıyor

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın talimatı ile başlatılmış olan çalışmada 2 formül üzerinde değerlendirme yapılıyor. Son senesinde temel liseye geçen imam hatip öğrencileri fark derslerini vererek imam hatip okullarından diplomalarını alabilecekler. Son sene ağırlıklı uygulama eğitimi alan meslek lisesi öğrencilerinin de mezunlar gibi temelliseyi dışarıdan bitirebilmeleri adına çalışma yapılıyor. 

 

Pozitif ayrımcılık olmalı 

 

ÖZDER Başkanı Ahmet Akça yaptığı açıklamasında, "İmam hatip ve meslek liselerinde YGS-LYS'ye dönük dersler yetersiz. Bu okullardaki öğrencilerin iyi bir üniversitede okumak için temel liseye geçiş yapması gerekiyor. Bu durumda ise 3 yıldır okuduğu okulun diploma hakkını kaybediyor. Bu nedenle bu okullara pozitif ayrımcılık yaparak mezun statüsünde ya da fark derslerini vererek kendi okullarından mezun olmalarının önü açılmalıdır"  dedi. 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim