Öğretmen Diyarı

Meslek Liselerinde Kurslar

MEB, dershanelerin kapatılmasıyla birlikte 2014-2015 eğitim-öğretim yılıyla birlikte okullarda hafta sonu ve hafta içi takviye kursları başlattı.

MEB, dershanelerin kapatılmasıyla birlikte 2014-2015 eğitim-öğretim yılıyla birlikte okullarda hafta sonu ve hafta içi takviye kursları başlattı. İl ve ilçelerde bazı okullar kurs merkezleri olarak belirlendi. Meslek liselerinin tamamında kursların açılması faydalı olacaktır.

Ders Kitapları Yenilenmelidir!

Lise ders kitapları, üniversiteye hazırlık kitapları formatına dönüştürülmelidir ve kitaplar mutlaka değiştirilmelidir. Örneğin; Dil ve anlatım kitabında uzun metinler yerine daha kısa metinler verilmelidir. Doğrudan konuyu anlatan, örnekleyen etkinlikler yapılmalıdır. Ünite sonlarında 40-50 soruluk testler ve etkinlikler olmalıdır. Türk Edebiyatı kitabında şair ve yazarlar hakkında bilgiler, edebiyat dönemlerinin genel özellikleri yer almalıdır.

Her Dersin Kılavuz Kitabı Olmalıdır!

Lise ders kitaplarına kaynaklık edecek kılavuz kitapların hazırlanması, öğretmenlere ve öğrencilere olumlu yansıyacaktır. Aynı ders kitabının okutulduğu tüm okul ve şubelerde kılavuz kitaba göre bilgiler aktarılmış olacaktır.

Meslek Liselerinin Tamamında Kurslar Açılmalıdır!

Meslek Liselerinde okuyan öğrenciler, meslek dersi ağırlıklı bir eğitim aldıkları için kültür derslerini daha az görmektedir. Hasta Yaşlı Bakımı Hizmetleri alanını okuyan öğrenciler 10. sınıfta 14 saat, 11. sınıfta 15 saat alan dersi görmektedir. Çocuk Gelişimi alanını okuyan öğrenciler 10. sınıfta 14 saat, 11. sınıfta 18 saat alan dersi görmektedir. 12. sınıfta ise 3 gün staj gören meslek lisesi öğrencileri kültür derslerini, genel liselere göre daha az görmektedir. Hafta sonu kurslarının meslek liselerinin tamamında açılması, meslek lisesinde okuyan öğrencileri olumlu etkileyecektir.

 

Zeki KARA - özel haber

Gazetekamu.com

Anahtar Kelimeler:
Meslek Liselerinde Kurslar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim