Öğretmen Diyarı

Meslek liselerinde \'düz lise\' sınıfı

Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarına göre herhangi bir okula yerleşemediği için meslek lisesi veya imam hatibe yönlendirilen yaklaşık 600 bin öğrenciye alternatif oluşturuluyor.

Zaman'da yer alan habere göre meslek okullarına 'düz lise' sınıfları geliyor. Karar, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) geçen hafta il müdürleriyle yaptığı toplantıda alındı.

Bu yılki SBS'ye göre 9. sınıfa başlayacak 1 milyon 259 bin 546 öğrenciden 688 bini fen, Anadolu, Anadolu öğretmen ve sosyal bilimler liselerinde okuyacak. Açıkta kalan 574 bin öğrenci ise özel lise, meslek liseleri ve imam hatibe gitmek durumunda kalacak.

Ancak geçtiğimiz hafta bakanlıkta düzenlenen toplantıda açıkta kalacak öğrenciler için yeniden genel lise alternatifi gündeme geldi. Toplantıda alınan karara göre SBS sonucu ile herhangi bir okula yerleşemeyen ancak meslek lisesi ve imam hatip okullarında da okumak istemeyen öğrenciler için Anadolu ve meslek liseleri içinde genel lise sınıfları oluşturulacak.

Konuyla ilgili bakanlıkta çalışma yapıldığını belirten İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, söz konusu öğrenciler için alternatif bulma zorunluluğunu şu sözlerle dile getirdi:

"Sınavla bir yer kazanamayan öğrencilerimize ve velilere alternatif sunmak zorundayız. Vatandaş böylece istemediği bir okulu tercih etmek zorunda kalmayacak. Sadece İstanbul için fen, Anadolu, Anadolu öğretmen ve sosyal bilimler gibi sınavla öğrenci alan liselerde kontenjan 23 bin iken açılan ve dönüştürülen okullarla birlikte 74 bin öğrenci yerleşebilecek."

Çok programlı liselerde uygulanan sisteme benzer bir plan yapılacağını ifade eden Yıldız, "Hem meslek hem de Anadolu liselerinde bu genel lise sınıfları açılabilecek. Zaten 9. sınıfta tüm okul türlerinde aynı dersler görülüyor. 10. sınıftan itibaren ise meslek lisesine gitmek istemeyen öğrenciler, oluşturulacak genel lise sınıflarında eğitimine devam edecek." diye konuştu.

dünyabülteni.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Kayhan KALEBEK 2 yıl önce

Hani pilav yaparsın, pirinci çok gelir gibi olur su eklersin, bakarsın suyu çok geldi gibi, pirinç eklersin. Baktın suyu pirinci arttı tuzu azaldı dersin tuz eklersin. Sonunda elindeki pilavdan çok tuhaf bir lapa olur hani.

Bu nasıl bir plansızlıktır yahu. Genel liseleri Anadolu Lisesine çevirelim. Anadolu yetmez, onun içinde bir de düz lise açalım.

Avatar
ozge 2 yıl önce

Çok doğru bir karar olmuş. Sen kötü puan aldın hadi meslek lisesine demenin, çocukların hayallerini umutlarını kırmanın, önlerini kapamanın bi anlamı yoktu, hele ki üniversiteye girmenin kolaylaştığı şu zamanda.Belki o sınav heyecanından yapamadı veya lisede çalışıcak ve iyi yerlere gelicek bunların örnekleri o kadar çok ki. Herkes kendi çocuğunu bilir ve ona göre karar verir kiseyi zorlamanın anlamı yok.Umarım bu konu açıklığa kavuşur ve sadece meslek liselerinde değil anadolu liselerinde de bu düz liseler açılır, öğretmen sıkıntısı çekmemek için. Aslında sadece anadolu liselerinin bünyesinde açılması daha mantıklı olurdu.

Avatar
ali şahin 2 yıl önce

Kredili sistemi temizlerken eğitimciler neler çekti.Bir öğretmen hem meslek lisesi hem düz lise sınıfına girerken ikiye bölünecek.Ya idareci....Büyük kaos.Eğitimi kimler planlıyor.Vallahl bilmiyorum.