Öğretmen Diyarı

Meslek Liseleri Tek Çatı Altında Toplanıyor

MEB yayınladığı yeni genelgeyle birlikte meslek liselerinin yapısında önemli değişikliklere gitti. Buna göre tüm meslek liseleri artık Anadolu Teknik Lisesi veya Çok Programlı Liseler adı altında birleştirilecek. Ticaret liseleri, turizm liseleri, teknik liseler, endüstri meslek liseleri ve anadolu meslek liseleri artık tek bir isim altında birleştirilecek. Ayrıca çıraklık eğitim merkezleri, akşam sanat okulları gibi kurumlar da bu kapsamda birleştirilecek. 

 

Bakanlık, milli eğitimde çeşitliliği azaltmak amacıyla tek tipleşmeye gidiyor. Bu kapsamda Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü, Kız Teknik Genel Müdürlüğü, Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğü, Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı ile Çıraklık, Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme ve Yaygınlaştırma Dairesi Başkanlığı birimleri” Mesleki ve Teknik Eğitim Müdürlüğü adı altında toplandı. Artık okullarda Kız Meslek Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi gibi tabelalar yer almayacak. Bütün teknik ve meslek liselerine Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ya da Çok Programlı Anadolu Lisesi adıyla anılmaya başlanacak. 

 

Düzenlemede en dikkat çeken şey ise İmam Hatip Liseleri'nin bu tek tipleşmeden etkilenmemesi. Bilindiği gibi İHL'ler de meslek lisesi çatısı altında değerlendiriliyordu. Hatta katsayı adaletsizliği yaşanırken meslek liseleriyle birlikte İHL'lerde de aynı sorunlar yaşanıyordu. Ancak meslek lisesi düzenlemesinde İHL'lerin yer almaması önemli bir gelişme olarak kaydedildi. 

 

Okulların tek tabela altında birleştirilmesi okul yöneticilerinin de yetki sahasını genişletecek. Okul yöneticileri kız meslek liselerinde din kültürü bölümü veya sağlık bölümü gibi bölümlerin açılıp açılmayacağına karar verebilecek. Artık okul idareleri yeni bölümler açıp kapatabilecek. Bunun gibi pek çok yetkiye sahip olabilecek. 

 

Okul tabelalarının değişmesi gündeme gelince tabela ihaleleri de merakla beklenmeye başladı. Bilindiği gibi binlerce okulun tabelalarının değiştirilmesi bile büyük ihaleler sonucu gerçekleştiriliyor.

 

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim