Öğretmen Diyarı

Meslek liseleri de büyük bir destekçisini kaybetti!

Kaynak: Sozcu-Ayla ÖZDEMİR / ayla@sozcu.com.tr

21 Ocak günü kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, iş dünyası, eğitim ve kültür-sanat gibi bir çok alana önemli katkılar vermiş önemli bir isimdi. Mustafa Koç, eğitime katkılarıyla da unutulmayacak!

Mustafa Koç, meslek lisesinde okumanın ve meslek liseli olmanın farkındalığı konusunda farklı bir rüzgar estirmişti. Ölümünün ardından meslek liseleri de büyük bir destekçisini kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor.

Türkiye’nin saygın üniversiteleri arasında yer alan Koç Üniversitesi ve diğer eğitim kurumlarıyla eğitime büyük katkılar sunan Mustafa Koç,Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV) Mütevelli Heyeti Üyesiydi. Ülkemizde Koç topluluğu liderliğinde bir oluşum olan bu cinsiyet ayrımcılığı ile mücadele eden He For She, mesleki eğitimin önemine dikkat çeken ”meslek lisesi memleket meselesi” gibi çok önemli sosyal sorumluluk projelerinin sahibi gerçek bir vatanseverdi. 

Ölümü Türkiye’de büyük üzüntü yaratan işadamı Mustafa Koç,  Davos’a gidecek ve cinsiyet eşitliği için küresel bir dayanışma hareketi olan “HeForShe”nin küresel etki liderlerinden biri olarak Davos’ta gerçekleşecek etkinliğe katılacaktı.

 

Vehbi Koç'tan Mustafa Koç mektubu

 

” NİTELİKLİ EĞİTİMİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİYORDU”

Mustafa Koç, 14. Vehbi Koç Ödül törenindeki konuşmasında “Ne yazık ki, gerek eğitim kalitesi gerekse eğitime erişim ve fırsat eşitliği, ülkemizin en önemli sorunları olmaya devam ediyor. Ekonomik büyüklüğümüzle dünyanın önde gelen yirmi ülkesi arasında olmamıza rağmen, uluslararası kurumların her yıl yayınladıkları raporlara göre eğitim kalitesi, teknoloji, mühendislik, fen ve matematik gibi alanlarda hem çok geride olduğumuzu hem de giderek irtifa kaybettiğimizi üzülerek görüyoruz.” diyerek Türkiye’nin en önemli gündem maddesinin nitelikli eğitim olması gerektiğine  dikkat çekmişti.

“MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ DEDİ”

O, Koç Holding’in 2006 yılında Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle başlattığı Mesleki-Teknik Eğitimi Özendirme Programı çerçevesinde eğitime destek amaçlı “Meslek Lisesi Memleket Meselesi (MLMM)” Projesi’nin mimarıydı. 

 

Financial Times, Mustafa Koç'u yazdı

 

Projenin amacı;  Olanakları kısıtlı başarılı ilköğretim mezunu gençlerin sanayi, bilişim ve hizmet sektörüne eleman yetiştiren Meslek Liseleri’ne girmelerinin desteklenmesi, staj olanağı sağlayarak, bilgi, beceri ve yeterliliklerinin artırılması ve ekonominin ihtiyaç duyduğu nitelikli teknik elemanların yetiştirilmesiydi.

Mustafa Koç, meslek lisesinde okumanın ve meslek liseli olmanın farkındalığı konusunda farklı bir rüzgar estirmişti. Ölümünün ardından meslek liseleri de büyük bir destekçisini kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol