Öğretmen Diyarı

Meslek liseler yeni alanla zenginleşiyor
Meslek liseleri yeni alanlarla zenginleşiyor. Meslek ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün talimatıyla meslek liselerindeki çağın gelişimine ayak uyduramayan ve demode olduğu belirtilen alanlar kapatılıp, yerine sektörün ihtiyaç duyduğu ve geleceğin mesleklerini kapsayan alanlar açıldığı belirtildi.

Kırıkkale’de bu yönde yapılan çalışmalar sonucu Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne yeni alan açılması için Tarım İl Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ile iki protokol imzalandı. Tarım İl Müdürlüğü ile yapılan protokol ile Laboratuvar Hizmetleri alanı, Kamu Hastaneleri Birliği Sekreterliği ile yapılan protokol ile de biyomedikal cihaz teknolojileri alanının açılması planlandı. Her iki kurumla yapılan protokol kapsamında 12'inci sınıfa gelen öğrencilerin beceri eğitimini bu kurumlarda yapmaları garanti altına alındığı öne sürüldü.

Mesleki Teknik Eğitim’den sorumlu Şube Müdürü Ümit Yaşar Gürsoy, Mesleki Teknik Anadolu Liselerini çağın gelişmelerine ve  teknolojisine ayak uyduran okullar haline getirmek istediklerini söyledi. Gürsoy, ilde mesleki teknik alanında okullaşma konusunda yüzde 49’luk bir dilimle en kalabalık öğrenci kitlesini bünyelerinde barındırdıklarını belirterek, "Bu oranla Türkiye ortalamasının beş puan üzerindeyiz. Açacağımız ve gelecek vadeden alanlarla da bu oranı yüzde 55-60 a çıkarmak için çalışıyoruz. Ben bu protokolün imzalanmasında her aşamada emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Kaynak: DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim