Öğretmen Diyarı

MEMURLARIN ÇOK BÜYÜK BİR KISMI YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA

Türk-İş araştırma merkezi tarafından yapılan açlık sınırı ve yoksulluk sınırı araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

 

Yoksulluk sınırı 4 bin TL’ye dayandı

 

Yapılan açıklamaya göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.224,87 TL olurken bir önceki ay açlık sınırı 1.205,43 TL seviyesinde bulunuyordu.

 

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı ile belirlenen yoksulluk sınırı ise 3.989,80 TL olarak gerçekleşti. Bir önceki ay yoksulluk sınırı 3.926,47 TL seviyesindeydi.

 

Gıda enflasyonu %15’lere ulaştı

 

Türk-İş, Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin "gıda için" yapması gereken asgari harcama tutarının Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 1,61 oranında arttığını, yılın ilk 11 ayı itibariyle gıdada artış oranının yüzde 13,25 olduğunu belirtti.

 

Gıda enflasyonunda 12 ay itibariyle artış oranı yüzde 14,97 olurken, yıllık ortalama artış oranı yüzde 13,74 olarak hesaplandı.

 

Ortalama fiyatlar alınıyor

 

Türk-İş yaptığı hesaplamaların pazardaki mevsim ürünleri esas alınarak yapıldığını ve ürünlerin tek tek ağırlığı yerine genel meyve-sebze tüketimi miktarı temel alındığını ve buradan hareketle, ortalama fiyat üzerinden yapılması gereken harcama tutarına ulaşıldığını belirtti.

 

Memurların büyük kısmı yoksulluk sınırının altında

 

Sabit gelirli bir ailenin temel ihtiyaç maddeleri olan gıda fiyatlarındaki artış yıllık %15’lere ulaşırken bu yıl memurlar %2 ile %8 arası bir zamla yetinmek zorunda kaldılar. 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı olarak belirlenen 3.989 TL’yi esas aldığımızda ise, Devlet memurlarının çok büyük bir kısmı yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

 

\"memurunyeri\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim