Öğretmen Diyarı

Memurlar Yandı!

İktidar iyi niyeti suistimal ediyor.

 

 

 

BASK (Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyon) Genel Başkanı Bayram Zengin bir basın açıklaması yaparak, TÜİK tarafından açıklanan Ekim ayı enflasyon oranına değinerek, memur ve memur emeklilerini kıştan evvel enflasyonun yaktığını belirtti.

BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN, basın açıklamasında şöyle dedi:

“TÜİK tarafından açıklanan Ekim ayı 1.90’lık TÜFE oranı artışı ile birlikte 2014 yılının ilk on aylık dönemi için tüketici fiyatları enflasyonu yüzde 8,45’e ulaşmıştır. Bu oran mevsimsel etkilerden arındırıldığında yüzde 8,97 olmuştur.

Hükümetin 2014 Programındaki yüzde 5,3’lük tahmini TÜFE yıl sonu oranı, yılın bitimine iki ay kala yüzde 3,15 oranında, mevsimsel etkilerden arındırılmış enflasyon ise yüzde 3,67 oranında aşılmıştır.

Memurlar, Hükümet ile Memur-Sen arasında imzalanan toplu peşkeş sözleşmesi gereği, Temmuz 2014’den beri maaş artışı alamadığı gibi enflasyon farkı alacağını da alamamaktadır.

MEMURU KIŞTAN EVVEL ENFLASYON YAKTI!

Hükümet, geçen yıl Memur-Sen ile imzalanan toplu peşkeş sözleşmesini gerekçe göstererek, memur ve memur emeklilerinin enflasyon farklarını ödemeye yanaşmamaktadır.

Memurların; maaşlarına göre Mart ayından itibaren başlayan yüzde 15’lik vergi diliminden yüzde 20’lik vergi dilimine geçiş, Ekim ayı itibariyle tüm memurları kapsamıştır. Vergi diliminden dolayı gelir durumuna göre aylık ek kayıp 30 lira ile 295 lira arasında değişmektedir.

Kış mevsiminin başlaması dolayısıyla ısınma harcamaları el yakmaya başlamıştır.

Bu durumda memurların kayıpları dayanılmaz bir hale gelmiştir.

İKTİDAR İYİ NİYETİ SUİSTİMAL EDİYOR.

Ülkemizde yaşanan üzücü olaylar nedeniyle, her ay katlanarak artan kayıplarına ve sıkıntılarına rağmen sessiz kalan memurların iyi niyeti iktidar tarafından suiistimal edilmektedir.

Soma, Asansör ve Ermenek faciaları ile Kobani olaylarının yarattığı derin üzüntü ve kaygı ortamında, memurların hakları için sokağa çıkmayı ahlaki bulmamaları, haklarındın takibinden vazgeçtikleri şeklinde yorumlanmamalıdır.

İktidar; memurun suskunluğunun ve sabrının ahlaki olduğunu bilmeli, aramızdan bulduğu “balta sapları” ile memuru terbiye edemeyeceğini görmelidir.

Hakim ve savcılar ile akademik personele yüzde 30 ile 45 arası zam öngören iktidarın memura enflasyon farkını bile ödemeye yanaşmaması, dahası bu konuda bir memur konfederasyonu ile ortak hareket etmesi kabul edilemez.

Kamu görevlilerini önemli-önemsiz, cübbeli-cübbesiz olarak ayrıma tabi tutmak ve buna göre zam vermek gibi uygulamalara karşı sandıkta verilen cevaplar, iktidara ders olmalıdır.

BASK olarak; memurlar arasında her türlü ayrımcılığın önlenmesi, kayıplarımızın karşılanması ve budanmak istenen kazanılmış haklarımızın korunması için hiçbir eylem ve etkinlikten kaçırmayacağımız bilinmelidir.

\"SGK

Anahtar Kelimeler:
Memurlar Yandı!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim