Öğretmen Diyarı

Memurlar Bunları Yaparsa Suç İşlemiş Sayılır

Devlet Memurları Kanunu’na göre memurların bazı davranışlarda bulunması kesinlikle yasak ve suç  kapsamına giriyor. Biraz gülünç gelebilir ancak memurların bazı şeyleri yapmaması da suç kapsamına giriyor. Bu yazımızda özetle kanunda memurlar için nelerin yasak olduğunu ve suçlarının neler olduğunu belirtmek istiyoruz.

İlginç bir çelişki ancak memurların grev yapma yasağı bulunuyor. Türkiye’nin kabul ettiği Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne göre her çalışan özlük haklarının iyileştirilmesi için devleti harekete geçirmek amacıyla grev yapabilir. Türkiye yasalarına göre ise bu suçtur.

 

Bir diğer yasak da benzeri bir konu hakkındadır. Toplu gösteri yapma yasağı. Türkiye’de en çok çiğnenen yasak olarak söyleyebiliriz çünkü yine aynı sözleşmeye göre her çalışan önceden izin alarak kamu düzenini bozmayacak şekilde toplu gösteri yapma hakkına sahiptir.

 

Çalışma Yasağı: Devlet memuru kendi işi haricinde başka bir işte çalışamaz. Sadece devlet üniversitesinde çalışan hocalar kendi işleri dışında başka işlerde de çalışabilir. Bunun dışındaki memurlar başka memurluk kadrolarında çalışamaz, kendi işlerini kurup ticaret yapamaz, kendilerine gelir sağlayacak hiçbir işte çalışamaz.

 

Memurların görevleri başında hediye alması yasaktır. Bu durum rüşvete girer. Memur bir kişinin işini yapmasa bile o kişiden hediye alamaz. Memurun maddi manevi her türlü hediyeyi geri çevirmesi gerekir çünkü bu durum memurun çalışmasını etkileyebilir. Hediye alan memur bir bakıma hediye aldığı kişiye muhtaç hale gelir ve kişinin istediği işleri yapmasına yol açar. Bu durum rüşvet olarak değerlendirilebilir ve hapis cezası verilebilir.

 

İmkanları kendi lehine kullanmak: Sadece kamu yararına kullanması için memurlara verilen araç gereç veya kamu gücünün kendisi memurun menfaat sağlaması amacıyla veya kendisi veya ailesinin çıkarına kullanması yasaktır.

 

Konuşma yasağı: Devlet memuru kendi işini ilgilendiren konularda kesinlikle konuşamaz basın yayın kuruluşlarına bilgi veremez. Amirlerinden izin almadığı sürece kurum çalışmaları hakkında bilgi veremez.

 

Bunun dışında memurlar siyasi partilere üye olamaz, kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı giyinemez, kanunlarda ayırı olan ve suç olduğu kabul edilmiş emirler haricinde amirlerinin istediği işleri aksatamaz veya yapamam diyemez. Devletin imkanlarını kullanarak  şahsi borçlarını ödemekten kaçınamaz. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol