Öğretmen Diyarı

Memura getirilen puanlama sistemi öğretmenleri de içerecek... Vatandaş Öğretmene Puan Verecek

Başarı oranını düşürmemek için okul idarecileri ve il ilçe milli eğitim müdürlükleri vasıtasyıla yüksek not vermek ve öğrenciyi dersten geçirme baskısına uğrayan öğretmenler bir de bu baskıların bedelini ödemeye hazırlanıyor. Memurlara getirilen puanlama performans sitstemi öğretmenlere uygulanacak. Puanlamadan düşük alan kovulabilecek veya yükselmesi engellenecek."Kamu Personelinin Başarılarının Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelik Taslağı" adı verilen çalışma öğretmenler de performans testine tabi tutulacak. Bu değerlendirmede memurların en yakın çalışma arkadaşı, amiri ve hizmetlerden yararlanan vatandaş yapacak. Başbakanlığa sunulan taslağa göre; artık vatandaş da memurlara not verecek. Böylece "bankamatik memurluğu" bitecek. ÖZEL ŞİRKETLERDE UYGULANIYOR.Özel şirketlerde uygulanan bu performans değerlendirme sistemi yılda iki kez yapılıyor. Puanlamada asgari puanın altında bir not alan çalışanlar şirketin isteğine bağlı olarak tazminatsız kovulabiliyor. Profesyonel şirtketlerde çalışanın gerçek manada verimliliğini artırmak için uygulanan bu yöntemler bazı şirketlerde çalışanlar üzerinde baskı kurmak için kullanılıyor. Türkiye'de özellikle yabancı sermae şirketleri bu sistemi başarıyla uyguluyor.

SIRADAN İNSANLAR DA SÜRECE DAHİL OLUYORÖğrenci velilelirinin sürece dahil olması için e-okul sistemi üzerinden öğretmene "kendisine sunulan hizmetlere elektronik ortamda not vermesi" şeklinde bir uygulama gerçekleştirilmesi planlanıyor. Sorulacak sorularda  "Öğretmeninizden memnun musunuz?, çocuğunuzun eğitimi ile ilgili beklentileriniz karşılandı mı ? Öğretmenin size karşı ilgisi, yardımseverlik ve nezaketi yeterli oldu mu?" türünden sorular sorulabilecek. Veliler ise bu puanlamada  "1 Hiç memnum değilim", "2 Memnun değilim", "3 Memnunum" ve "4 Çok memnunum" şeklindeki 1 den 4 e kadar puan verecek. Bu performans değerlendirmesine öğretmenler ve oku idarecileri de dahil olacak.Kaynak: www.ogretmenlersitesi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
yorumcu74 2 yıl önce

İyice saçmalamaya başladılar. Vatandaş öğretmene nasıl puan verecek? Yüksek not veren öğretmenlere iyi not verirler elbet. mesela ders çalışmayan, sınavlarda düşük not alan öğrencilerin velileri sorumlu olarak kendilerini ve çocuklarını değil öğretmeni görecek ve düşük not verecektir. Bunun bilimsel, pedagojik, ölçülebilir, adalet ilkeleriyle uzaktan yakından hiç bir bağı yoktur. tamamen saçmalıktır.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim