Öğretmen Diyarı

MEMUR VE ÖĞRETMEN ADAYLARININ GÖZÜ KADRO DAĞILIMLARINDA!

1217 kadronun dağılımı Ocak ayında yapılırken diğer kadroların dağılımı henüz açıklanmadı. Merkezi memur yerleştirmesini bekleyen memur adaylarının ve öğretmen adaylarının gözü bu dağılımdadır. Çünkü dağılımın ardından hangi kurumun kaç memur alacağı şekillenmiş olacaktır. Kurumlar, 15 Mayıs’a kadar atama için kadro taleplerini DPB’ye bildirecek.


Kadro Sayısı 73,600 Oldu!


2015 Bütçesine göre 36 bin (memur) + 4 bin (öğretim elemanı) atama izni veriliyordu. Kanun teklifiyle 36 bin sayısında artış yapılarak ilave atama izni sayısı 73,600 (memur) + 4 bine (öğretim elemanı) yükseltildi.


Atama Sayılarını Açıklayan Kurumlar


1)Sağlık Bakanlığı, toplamda 14,500 memur atayacak. 10 bini Mayıs veya Haziran’da.


2)MEB, kanun teklifiyle öğretmen dışı 2 bin atama izni verileceği ifade edilmişti ancak resmi olarak açıklanmış değil. Bütçe kapsamında 35 bin öğretmen atama izninin verileceği konuşulsa da resmi bir açıklama yapılmamıştır.


3)Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kadrolarına 3 bin atama izni verildi. Bütçe dışı atama izni onaylandı.


4)Diyanet İşleri Başkanlığı, 4 bin sözleşmeli ve 1000 kadrolu personel alacak ama resmi olarak açıklanmadı.


Atama Sayılarını Açıklamayan Kurumlar


1)Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2 bin kadro talep etmişti ancak atama konusunda henüz bilgi verilmiş değil.


2)Gençlik ve Spor Bakanlığı’na kanun teklifiyle 600 ilave atama izni verileceği açıklanmış ancak toplamda ne kadar memur ataması yapacağı açıklanmamıştır.


SONUÇ: 73,600 kadronun dağılımının bir an önce açıklanmasında, kurumların DPB’ye kadro bildirimlerini yapması ve Haziran ayında atayacağı memur sayısını açıklamasında fayda vardır. 2015 yılında atanacak öğretmen sayısı memur adaylarını da ilgilendirmektedir. Çünkü 73,600 sayısı üzerinden tüm dağıtım yapılacaktır.


Zeki KARA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol