Öğretmen Diyarı

Memur ve emekli borç batağına sürüklenecek

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, 2015 yılına kadar enflasyonda yaşanan her artışın memur ve emeklileri borç batağına sürükleyeceğini savunarak, “Yetkili ama etkisiz konfederasyonun toplu sözleşmede enflasyon farkı istememesi büyük bir hezimete sebep olmuştur” dedi.

 

Yokuş yaptığı yazılı açıklamada, TÜİK verilerine göre 2014 Tüketici Fiyat Endeksi’nin aylık yüzde 0,09 arttığını, yani yılın ilk 8 ayında yüzde 6.28 artış gerçekleştiğini belirtti. Yokuş, 2015 yılına kadar enflasyonda yaşanan her artışın memur ve emeklileri borç batağına sürükleyeceğini savunarak, “Yetkili ama etkisiz konfederasyonun toplu sözleşmede enflasyon farkı istememesi büyük bir hezimete sebep olmuştur” dedi. Yılın ilk 7 aylık enflasyonunun yüzde 6.18 olarak gerçekleştiğini belirten Yokuş, “Memurlara verilen 2014 yılı ücret artışı yıllık ortalama yüzde 5.2 olarak öngörülmüştü. Ağustos ayı enflasyon rakamları da dikkate alındığında memurlar enflasyon altında ezilmeye devam edecektir. Memurların kayıpları yılsonu itibariyle yüzde 5’lerin üzerine çıkacaktır. Bu mağduriyetlerin giderilmesi ve her ay en az enflasyon kadar artış sağlanması için hükümet nezdinde girişimlerimizi sürdüreceğiz. Hükümeti memuru enflasyona ezdirmeyeceğiz sözünün arkasında durmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Yokuş, Türkiye Kamu-Sen ve Türk Büro-Sen olarak, enflasyona teslim edilen memurların haklarını bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da her platformda savunmaya devam edeceklerini belirtti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol