Öğretmen Diyarı

Memur Sen Ve Eğitim Bir Sen- Alan Değişikliği

 MADDE 60 – (1) Bakanlıkça uygun görülmesi hâlinde; öğrenimine uygun alanı dışında biralana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atanmaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yükseköğretimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yükseköğrenimlerinin atanacakları alana uygun olması kaydıyla, Bakanlığın kararına göre mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilir. 

(2) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir.

(3) Alan değişikliği işlemleri Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır.Milli Eğitim Bakanlığının kadrolarında öğrenimine uygun olmayan branşlarda öğretmenler çalışmadadır.

Görevi başında bulunan öğretmenlerden bazıları emek,para,zaman ve ailesine ayıracağı zamanı okuyarak geçirmiş ve yeni bir öğrenim bitirmiştir. Bitirdiği alan öğretmenliğe kaynak alan olmaktadır.Öğretmenlerin kendilerini yenilemeleri,ilerlemesi ,severek ve isteyerek okudukları alanda çalışmak istemektedirler. Bakanlığımızın da başarı anlamında stratejik planının içinde olması gerekir.

 Meb alan değişikliği ile ilgili her gün bir çok sitede yazılar çıkmaktadır. MEB geçen yıl sertifikaya alan değişikliği yaptı.Bu yıl nasıl yapacağını açıklamadı.Kendini yenileyen ve alanı içinde çalışmak isteyen öğretmenlerin beklentileri şöyledir;

1-Memur Sen ve Eğitim Bir Sen sendikası başkanı Ali YALÇIN’da alan değişikliği mağdurluğu yaşamış biridir.Bizleri en iyi o anlar.Alan değişikliğinin hak ve pedagojik zorunluluk dedi.Ancak; alan değişikliği bekleyen öğretmenlere sahip çıkmadı. Hala diplomaya dayalı alan değişikliği bekleyen öğretmeler ondan çok şey bekliyorlar.

2-Yönetmelik çok açık. Öğretmenler öğrenimine kaynak olan branşlara isteyebilir demektedir. İllerde her branşa kontenjan vererek puan üstünlüğüne göre alan değişikliği ataması yapılabilir. İlk atama kontenjanı etkilemeyecek şekilde her yıl düzenli bir şekilde yapılabilir. Kimsenin de itirazı olmaz.

3-Alan değişikliğini ilk atama bekleyen öğretmelerin mağdur olması gibi algılamak,söylemek çok yanlış. Kendini yenileyen , üst öğrenim yapan öğretmenin hakkıdır. Meb alan değişikliğini bir takvim çerçevesinde kontenjanla sınırlayarak her yıl yapmalıdır.

4-Öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı ve yetkili Eğitim Bir Sen Sendikasından diplomaya dayalı alan değişikliği talepleri vardır. İsteklerinin olumlu sonuçlanmasını beklemektedirler.

5-Alan Değişikliği bekleyen öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığının yapacağı sevinçli haberi dört gözle beklemektedir.

 

Kaynak: kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim