Öğretmen Diyarı

Memur öğretmenler seslerinin duyulmasını istiyor

Ben 5 kardeş bir ailede yokluk içinde büyüyen bir kişiyim. Annem okuma yazması olmayan, bunun burukluğu ile çocuklarını yokluk içinde okutup meslek sahibi olsun diye yemeyip yediren, giymeyip giydiren bir kadındı. Babam yine aynı çaba ile çalışan gurbet gurbet gezen bir işçiydi. Ben babamı 6 yaşımdan sonrası için hatırlıyorum. Öncesini bize gönderdiği ve abilerimin okuduğu mektuplardan hatırlıyorum. O mektupları koklardım babamın kokusunu alabilirmiyim diye. Biz bu şartlarda büyüdük. Anne ve babam okuyamamış, okutmamışlar. O yüzden idealimde hep öğretmenlik vardı. İnsanlara hep hayatı öğretmeyi hayal ederdim. İnsanların yüzünde annemin yüzündeki okumamışlığın üzüntüsü yerine insanların bişe öğrendiğinde duyduğu mutluluğu görmek için öğretmen olmak istedim. Okulda kaliteli bir eğitim ve öğretim alamadık. Kredili sistem denilen bir sistemde liseyi okudum. Öğretmenlerin yokluğundan dolayı sayısalcı olmama rağmen temel sayısal dersler yerine felsefe ve felsefi metinler gibi alakasız dersler gördük. Bu şartlarda liseyi okudum.

Eğitim fakültesini bu şartlarda kazanmak imkansızdı. Ailem bütçesini zorlayarak dersaneye gönderdi. 1999 tarihinde büyük bir mutlulukla biyoloji bölümünü kazandım. Okulu bitirdikten sonra formasyon aldım. Tam hayalime ulaştım derken KPSS ile tanıştım. KPSS den 85 civarı bir puan aldım. 2004-2006 yıllarında öğretmenlik için ayrılan branş kadrolarındaki sayı azlığından dolayı büyük hayalini kurduğum öğretmenlik mesleğine yerleşemedim. Bilirsiniz ki Türkiye'de gençlerin korkulu rüyası işsizlik mevcut. Önüme o dönemde memur olma şansı geldi. Yine KPSS ile atanma şansı doğdu. O zamanki mevcut öğretmen atama yönetmeliğini okuduğumda öğretmenliğe geçişte memuriyette geçen hizmet süresine göre kpss şartı aranmadan kurumlar arası ilk atama vardı. Bunu bilerek memurluğa atandım. Bu öğretmen olmak için ikinci bir şanstı. Takii 2012 yılında daha önceki atamalardan takip ettiğim kadarıyla hizmet sürem yeterli olacak çocukluğumdan beri hayalini kurduğum öğretmenliğe geçiş yapacaktım ki 2012 yılı öğretmen atama kılavuzu yayınlanmadan bir gün önce gece yarısı atama yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Daha öncesi böyle bir yönetmelik değişikliği olacağı yönünde bir duyuru ya da her hangi bir bilgilendirme yapılmadı.

Bu değişiklik ile daha öncesi zaten KPSS ile atanmış bizlere tekrar KPSS ye girme şartı getirildi. Yani hizmet süresine göre Kurumlar Arası İlk Atama kaldırıldı. Biliyoruz ki okullarda öğretmenlik mesleği ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bölüm mezunları okullarda ücretli öğretmenlik yapmaktadır. Bunlar çalıştırılırken zaten ilk atamaya bütçeden dolayı sınırlı sayıda kadro ayrılmaktadır. Bunun yerine öğretmenlik için ayrılan toplam kadronun %3 lük bir kısmı eskiden olduğu gibi bizlere yani kurumlar arası ilk atamaya ayrılsa devlet bütçesinden devletin bir kaybı olmayacak, öğrenciler ücretli öğretmenler yerine bu işin eğitimini almış, ve hayalindeki meslek öğretmenlik olan bizlerden iyi bir eğitim ve öğretim almış olacaktır. Onların mutluluğu ile bizler de mutlu olacağız. KPSS öğretmenlik alan sınavında bile dökülüyor öğretmenler. Çünkü öğrenmek belli bir plan ve proje kapsamında, işin ehli olanlara yaptırılmıyor. 2012 yılında elimizden alınan hizmet süresine göre kurumlar arası ilk atama hakkımızın geri verilmesi için arkamızda durmanızı bekliyoruz. Bu atama şekli yıllar önce KPSS ile memurluğa atanmak zorunda kalan biz öğretmen kökenli memurlar için son derece önemlidir.

BEN SİZLERDEN KÜÇÜK BİR ÇOCUĞUN YILLAR ÖNCE KURDUĞU BİR HAYALİN GERÇEKLEŞMESİ İÇİN DESTEK OLMANIZI VE GEREKLİ YERLERE BU HAKLI İSTEĞİN İLETİLMESİNİ SEVGİ VE SAYGILARIMLA ARZ EDİYORUM. Yazan: Memuröğretmen Mehmet TUĞ Gümrük ve Ticaret Bakanlığında , Gümrük Muhafaza Memuruyum. Öğretmenlik eğitimi almış ya da öğretmenlik yapmaya hak kazanmış olup öğretmenlik dışında bir kamu kurumunda memurluk yapan kişiye biz "memuröğretmen" diyoruz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim