Öğretmen Diyarı

MEMUR ÖĞRETMENLER: MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEKE BİZİM ADIMIZ KAMU YARARIDIR(?)

Öğretmen ihtiyacını maliyetsiz masrafsız bütçeye yük olmadan bütçeyi sarsmadan bütçeden sıfır giderle 10.000 bin öğretmen ihtiyacını memur öğretmenlerden karşılayarak bütçeye nefes aldırmak sizin elinizde bizler memur öğretmenler olarak bütçemizle ve maaşlarımızla geldiğimiz için öteki adımızı kamu yararı olarak belirledik takdir sizlerin umarız sesimize ses verirsiniz. -Memur öğretmenlerin mağduriyetinden haberiniz var mıdır? -Memur öğretmenlere resmen zulüm yapıldığından haberiniz var mıdır?

-Memur öğretmenlerin 3 yıldır hakkı bir yönetmelikle gasp edildiğinden haberiniz var mıdır?

-Memur öğretmenlerin tüm başvuruları geçiştirilmekte ve aklıyla alay edildiğinden haberiniz var mıdır?

-Memur öğretmenlere çifte standart uygulamasından haberiniz var mıdır?

-Memur öğretmenlerin bütçede olup maliyeye ekstra bir yük getirmeden maaşları ile birlikte milli eğitime öğretmen olarak geçiş istekleri ile kamu yararının doğru orantı olduğundan haberiniz var mıdır?

- 1 tane ücretli öğretmene verilen para ile 3 tane kadrolu memur öğretmeni milli eğitime öğretmen olarak bütçeye yük getirmeyecek şekilde istihdam edebileceğinizden haberiniz var mıdır?

Meb kpss ile atanmayanları öğretmen olarak atıyor kpss ile memur olanlara tekrardan kpss ye gir diyor bu mu adalet bu mu eşitlik?17/04/2015 Tarihli 29329 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği adalet ve eşitlik kavramlarını ortadan kaldırmıştır. Kpss ile atanmayan öğretim üyesi, öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisinden ve milli sporcudan kpss puanı istemeyip milli eğitim bakanlığına öğretmen olarak atamalarını yaparken kpss ile atanan memur öğretmenlerden milli eğitim bakanlığına öğretmen olarak atanmaları için tekrardan kpss ye girmeleri şartı memur öğretmenlere adalet ve eşitliğin çok görüldüğünün göstergesi olmakla birlikte çifte standart tanımının öteki adı olmuş adeta! KPSS’ye girerek (90-92-94-96-98) yüksek puan almış çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında memur olarak atanmış

MEMUR ÖĞRETMENLER üç yıldır mağdur edilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığınca 06/05/2010 tarihinde yayınlanan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 5,12,17,21 ve 22, maddelerinde 31/08/2012 tarihinde yapılan değişiklik ile kamuda hizmet eden memur öğretmenlerin öğretmenliğe geçiş hakları "Kurum içi İlk Atama ve Kurumlar Arası İlk Atama" yönetmeliği kaldırılarak ellerinden alınmıştır. Kurum içi ve Kurumlar arası ilk atama kaldırılarak kamu görevi hizmetinde çalışan memurların tekrar KPSS' ye girerek puan üstünlüğüne göre atanma şartı getirilmiştir. Resmi gazete 17/04/2015-29329 Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde de ‘Kurum içi ve Kurumlar Arası İlk Atama hakkı’ tanınmayarak mağduriyet devam ettirilmektedir. Kamu hizmetinde bulunan memurların en üst öğrenim gördükleri mesleklerde çalıştırılmaları birçok mahkeme kararıyla hükme bağlanmışken böyle bir uygulamanın getirilmesi mahkeme kararlarına da aykırılık oluşturmaktadır. Kamu hizmetinin bütünlüğü göz önüne alındığında da ilgili işlemin kamu işlerinin bütünlüğü ilkesine de uygun olmayan bir yönetmelik değişikliği olduğu göze çarpmaktadır.

KPSS ise nitelik ölçmeyen sadece sıralama yapan bir sınav olduğu mahkeme kararları ile sabittir. Niteliğin varlığını ancak kişiler diplomaları ile belgelendirmektedirler. Bunun en güzel açıklayıcısı ve örneği şüphesiz KPSS' den alınan puanlar misal 50,55,60 gibi çok düşük puanlar ile atamalar yapılırken, 70,80,90 alıp atanamayan adayların olmasıdır. Memur Öğretmenlerin mesleki yeterliliklerinin sahip olup olmadıklarının en güzel cevabı çerçeveleyip duvara astıkları diplomalarıdır. 31/08/2012 tarihinde Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER ve İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza AYDOĞDU tarafından hiçbir açıklama yapılmadan KPSS ile atanmış memur öğretmenler için yüzde 3 oranında kısıtlı kontenjanla ‘Kurum içi ve Kurumlar arası İlk atama hakkı’ kaldırılmıştır. Resmi gazete 17/04/2015-29329 Sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde de yer tanınmayarak haksızlığa devam edilmiştir. KPSS ile atanmadıkları halde Üniversitelerde öğretim üyesi, öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, kadrolarından halen KPSS’siz milli eğitim bakanlığına öğretmen olarak atanmaktadırlar.Milli sporcularda KPSS Puanları olmamasına rağmen atamalarına devam edilmektedir. "Kurum İçi ve Kurumlar Arası İlk Atama" çeşidinin kaldırılması ve yeni öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde yer verilmemesi yukarda ifade ettiğim nedenlerle kabul edilebilir bir durum olmamakla birlikte eşitlik hukuk adalet kavramlarını da ortadan kaldırmıştır.

Memur öğretmenlere çifte standart uygulanması derhal son verilmeli ve bakanlığın tüm başvurulara karşı yapmış olduğu KPSS puan üstünlüğüne göre atama yapıldığı(!) ya da atama usul ve şartları belirtilmiştir(!) denilip memur öğretmenlerin aklıyla alay edilmekten vazgeçilmelidir! Sayın Nabi AVCI Sayın Yusuf TEKİN ve Sayın Hamza AYDOĞDU Her katıldıkları programda ve basına verdikleri her röportajda keşke bütçemiz el verse de tüm öğretmen ihtiyacımızı karşılasak ifadesini kullandıkları basın ve yayında yer almaktadır. KPSS şartı aramaksızın öğretmenliğe geçişte bütçeye yük olmayıp bütçenin içinde olan memur öğretmenlerin öğretmenliğe geçişinde açıkça kamu yararının olduğu bir konuda Milli Eğitim Bakanlığının bürokratlarıuygun görmemesi Anayasada yer alan kamu yararı ilkesinin açık bir ihlali olup kabul edilebilir bir durum değildir.

Oluşturulan bu mağduriyetin ve 3 yıldır gasp edilen hakkın devlet memurluğu statüsünde çalışan memur öğretmenlere sınırlı kontenjan olan %3 lük kurum içi ve kurumlar arası ilk atama hakkı tanınarak giderilmesi veya toplu bir alımla 10.000 kadronun memur öğretmenlere ayrılarak bütçeden sıfır giderle öğretmen ihtiyacını masrafsız ve maliyetsiz karşılanmasını istiyoruz. Gereğini bilgilerinize arz ederiz…

MEMUR ÖĞRETMEN VE AİLELERİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
wahit demircan 2 yıl önce

yayınladığınız için teşekkürler elinize sağlık...

Avatar
edebiyat öğretmeni 2 yıl önce

NE zaman adalet yerini bulacak hakkımız verilecek.

Avatar
G.ARSLAN 2 yıl önce

MEMURÖĞRETMENLERin devletteki memur kadrolarının MEB okullarındaki öğretmen kadrolarına aktarılmaları "Mezuniyet Tarihi Önceliği" veya "Emekliliğe Esas Toplam Hizmet Süresi " veya "SSKlı Öğretmenlik & Öğreticilik Süreleri + Memuriyet Süreleri" ya da kendi aralarındaki başka bir adil ölçüte göre sıralamayla, anayasal aile birliğinin korunması adına zorunlu hizmetten muaf tutulup ya eskisi gibi %3’lük kontenjanla ya da tahminen 3000'nin biraz üzeri kişilik toplu bir kadro kaydırmasıyla sağlanmalı, isteyen tüm memuröğretmenler asıl meslekleri öğretmenliğe, okullarında öğrencilerine kavuşturulmalıdır!

Avatar
adanalı01 2 yıl önce

Kurumlar arası ilk atama hakkımızı geri istiyoruz!..Memur öğretmenler mağdur!..

Avatar
serkn 2 yıl önce

memur öğretmenlerin hakları artık verilsin. bizlerden bahsettiğiniz için sağolun

Avatar
M BİÇER 2 yıl önce

bizim adımız memur öğretmenler sıfır giderle öğretmenliğe hazırız,artık duyun bu feryadı

Avatar
KURUMLAR ARASI GEÇİŞ 2 yıl önce

Kurumlar arası ilk atama hakkımızı geri istiyoruz!Memur öğretmenler mağdur!..

Avatar
wahit demircan 2 yıl önce

yayınladığınız için teşekkürler elinize kolunuza sağlık iyiki warsınız...

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim