Öğretmen Diyarı

Memur Adaylarının Yüzü Gülmüyor

2015-2 merkezi atama için DPB’ye kadro bildirimleri sona eriyor, genel seçimlere de sayılı günler kaldı.

Siyasetçiler ve bürokratlar,atama bekleyen memur adaylarına sosyal medya üzerinden hiçbir cevap vermiyor.

Genel seçimler öncesi memur adayları iyi bir sayıda kadro beklerken sosyal medyada adayların talepleri okunmuyor ve değerlendirilmiyor. Memur adaylarının atama sıkıntısını çözecek siyasetçi ve bürokrat yok.Atanamayanlarla ilgili herhangi bir çalışma da yapılmamaktadır. Atama konusu ve sayısı Maliye'den geçtiği için milletvekilleri ve bürokratların atamalara etkisi pek olmamaktadır.

Adaylar tarafından yüz binlercetweet, e-posta, fax, dilekçe gönderiliyor, ne yazık ki atama bekleyenlerin derdine çare olacak bir mekanizma geliştirilmedi. Memur adaylarıyla ilgili çıkan haber ve yazılar da siyaset, bürokrasi ve ulusal medyanın dikkatini çekmemektedir.   Atama bekleyen memur adaylarının seslerini duyurmak için en çok kullandığı ve vazgeçemediği yöntemler vardır.

1)      Tweet atmak:Memur adaylarının en çok kullandığı yöntem. Ama çoğu devlet adamı ve siyasetçi bu tweetleri okumamaktadır.

2)      Dilekçe: Bakanlıklara ve kurumlara dilekçeler gönderiliyor. Hemen hemen herkese aynı cevaplar veriliyor.

3)      Fax: İnternet üzerinden ücretsiz fax gönderme işlemi de çok yapılıyor ancak sonuç alınamıyor.

4)      BİMER: Başbakanlık İletişim Merkezine çok fazla mesaj gönderiliyor ama taleplerle ilgili nasıl bir mekanizmanın kurulduğu belli değil. BİMER’den de hazır cevaplar gönderiliyor.

5)      AKİM: AK Parti İletişim Merkezine gönderilen mesajlar ilgili kurumlara gönderiliyor. Burada da hazır cevaplar gönderilmektedir.

6)      E-Posta: Elektronik posta yoluyla Bakan, milletvekili ve bürokratlara mesajlar gönderiliyor. Mesajları kimin okuduğu belli değil. Herhangi bir cevap verilmemektedir burada da.

7)      Kanun Teklifi: Muhalefet partileri memur adaylarına destek olmak amacıyla TBMM’ye kadro teklifleri vermektedir. Bu teklifler yasalaşmamaktadır.

8)      Soru Önergeleri: Memur adaylarının talep ve sıkıntıları yazılı veya sözlü soru önergelerine konu olmaktadır. Ancak buradan da bir sonuç alınamamaktadır.

9)      Kamu Denetçisine Başvuru: Memur adayları Kamu Denetçisine zaman zaman başvuru yapmaktadır ancak kurum yetkisizlik kararı vermektedir.

10)  Dilekçe Komisyonuna Başvuru: TBMM’de oluşturulan komisyona başvurulardan bir sonuç alınamamaktadır.

11)  Ankara Ziyaretleri: Memur adayları Bakanlıkları zaman zaman ziyaret etmektedir ancak yetkililer topu Maliye Bakanlığı’na atmaktadır.

12)  Eylemler: Zaman zaman basın açıklamaları, oturma eylemleri, yürüyüşler yapılmaktadır ancak bir sonuç alınmış değil. Önce Seçim Sonra Atama  Memur adayları seçimler yönünden de büyük şanssızlıklar yaşamaktadır. 2015-1 yerleştirmesi seçimlerden sonra yapılmıştı. 2015-2 merkezi memur ataması da yine seçimlerden sonraya denk gelmektedir. Daha fazla kadro için mücadele eden memur adayları için seçimlerin tarihi olumsuz olmuştur.

ÖZETLE; Genel seçimlere sayılı günler kaldı, yüksek puanlarla atama bekleyen memur adayları mücadelelerini sürdürüyor. 2015-2 merkezi atamada iyi bir kadro bekleyen adaylar, alınacak memur sayısının seçim öncesi açıklanmasını istiyor. 15 binin altındaki bir sayı memur adaylarını asla mutlu etmeyecektir. Yüzlerce bölümden mezun olan on binlerce yüksek puanlı aday atama umutlarını ertelemek istemiyor.  

Zeki KARA /  Eğitimci-Yazar  

Kaynak:“www.kpsscafe.com.tr”

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol