Öğretmen Diyarı

MEM Uygulaması Yüksek Yargıyada Mı Geliyor?
 Adalet bakanlığınca hazırlanan yasa tasarısıyla 711 yüksek hakimin görevleri son bulacak. Daha önce bu uygulama Milli Eğitim Bakanlığında uygulanmıştı.
Yüzbinlerce eğitim yöneticisi bir gecede görevden alınmış, yerlerine teklif usulüyle yeni atamalar yapılmıştı. Sınav kazanarak atanan idareciler görevden alınırken eğitim sistemimizde büyük bir kaos oluşmuştu. Şimdi bu uygulama hakimlerin başına mı geliyor?

Düzenleme ile Yargıtay'da 516, Danıştay'da 195 üyenin görevi sona erecek. Halen 23'ü hukuk, 23'ü ceza olmak üzere 46 daireli ve 516 üyesi bulunan Yargıtay; 12 hukuk, 12 ceza daireli ve 300 üyeli olacak. 17 daire ve 195 üyesi bulunan Danıştay ise yeni yasa ile 14 daireli ve 125 üyeli hale getirilecek.
AKP'nin, bir yandan cemaat tasfiyesi yaparken, bir yandan da HSYK eliyle kendisine yakın hakim ve savcıları kritik noktalarda görevlendireceği konuşuluyor. Hükümetin böylece, aleyhine çıkacak kararların önüne geçmeyi hedeflediği ifade ediliyor. Tasfiye edilen isimler, pasif görevlere getirilecek. Bürokrat kökenli Danıştay üyeleri, yeniden seçilmezlerse kamuda uygun pozisyona atanacak. Tasarı yüksek yargı hakimlerinin görev sürelerini de değiştiriyor. Tasarı yasalaşırsa 65 yaşa kadar olan görev süresi, 12 yıl olacak.
Bakanlığın getirdiği tasarı yargı kulislerinde ‘Sırp Modeli' olarak anılıyor. Sırbistan'da 2006'da yapılan anayasa değişikliğinden sonra, hakim ve savcıların yüzde 25'i tasfiye edilmiş, daha sonra bir kısmı yeniden göreve başlatılmıştı.

Kaynak:
www.memursesi.com 
Anahtar Kelimeler:
MEMYüksek Yargı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim