Öğretmen Diyarı

MEB\'TEN ÖĞRETMENLERİN İSTEĞİ VAR

2013-2014 eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla yeni göreve başlayan gençöğretmenlerimize Hayırlı olsun. Heyecanlarını paylaştığımızı bilmelerini istiyoruz.Bunun yanında 1 Eylüldenitibaren okullarında Tatil sonucundagörevlerine yeniden başlayan kıymetliöğretmenlerimize ÖĞ-DER -ŞUURLUÖĞRETMENLER DERNEĞİ olarak başarılar diliyoruz.

 

Yeni eğitim dönemimiz tüm eğitim çalışanlarına,öğrencilerimize, ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. Milli ve manevi değerlerinebağlı bir neslin yetişmesine vesile olacak çabaların olmasını,artamasını temenni ediyoruz.

 


MEB'de her öğretim yılında olduğu gibi bu senede değişiklikler yaşanıyor. Sistemler, sınavlar, yönetmelikler değişiyor. Milli Eğitim Bakanlığımızın yeni Ortaöğretim KurumlarıYönetmeliğini ve Ortaokullarda SBS yerine konan ortak sınav uygulamasını olumlu bulduğumuzu belirtmekle beraber ÖĞ-DER olarak Bakanlığımızdan yeni eğitim yılının başında beklentilerimizi paylaşmak istiyoruz.

 1)Artık sık sık sistem değişikliği yaşanmasın.Uygulamaya konulan sınavlar, yönetmelikler uzun süre uygulanabilmesi sağlanmalıdır.

2)40 bin öğretmen atandı fakat yeteri kadar öğretmen alımı olmadığından binlercesınıfta vekil öğretmenler görev yaparak eğitime başlanacak. MEB vekil öğretmençalıştırmaktan vazgeçmelidir.

3)MEM' ler de yönetici karmaşaları devam ediyor. Ertelemeler, iptaller, zikzaklar, adaletsizuygulamalar MEB'e olan güveni azaltıyor.

4)MEB, iş ve işlemlerini mahkemelerde çözmek yerine iş yapan danışmanlar, adaleti gözetecek iş bilen yöneticiler istihdam ederek adaletli kararlar vermelidir. MEB, sorunları mahkemede çözün mantığından vazgeçip adil çözümler üretmelidir. Yönetici atamada haksızlıklar olduğunu görmekteyiz. Söz konusu kadrolar için yapılacak atamalarda;

Hakkaniyet ve adalet sınırlarını zorlayan, haksızlık ve torpile meydan verecek uygulamalardan vazgeçilmelidir. Önceden tanımlanan ve herkesçe kabul edilmiş ölçütler objektif ve bilimsel olarak uygulanmalıdır.

5)Doğuya atanan öğretmenden çok doğudan tayin olan öğretmen oluyor. Buna çözüm acilen üretilmedir. Öğrencilerin her yıl başka bir öğretmen ile ders görme mecburiyetinden kurtarılmalıdır. Doğu da öğretmenleri bölgede tutmayı temin eden uygulamalar hayata geçirilmelidir.

6)Okullarda Mescid açılması uygulamasını memnuniyetle karşılarken halen daha öğretmen ve öğrenciler için başörtüsü yasağını sürdüren, Karma eğitimi zorunlu kılan yönetmeliklerin kaldırılmasını bekliyoruz. Okullarda başörtüsünden dolayı öğretmenlere tutanak tutulduğunu ,yönetmelikle tehdit edildiklerini üzülerek görüyoruz.

7)Kariyer basamakları sisteminin acilen uygulamaya konulmasını istiyoruz.

8)Taşımalı eğitimden ve ikili eğitimden vazgeçilmelidir. 700'ün üzerinde öğrencisi olan 100 üzerinde öğretmenin görev yaptığı okullar bölünmelidir.

9)Okullarda mesai ayarlaması yapılırken cuma ibadetine engel olmayacak bir düzenleme yapılması. Çok ayıda öğretmen ve öğrenci Cumaya gidemiyor.12-13 arasına kesinlikle ders konulmaması. Valiliğimizden geçen sene sorun olan bu senede sorun olacağını düşündüğümüz bu hususa dikkat etmesini bekliyoruz.

10)Sene başı ve sene sonunda yapılan okul seminerleri faydalı hale getirilmelidir. Bir bilgisayarın başına öğretmenleri toplayıp yapılan semineler faydalı olmuyor. Yapılan seminerlerdeki fayda getirmeyen uygulama ve çalışmalardan öğretmenlerin çoğunluğunun memnuniyetsizliğini görüyoruz.

ABDULLAH İKİNCİ

ÖĞ-DER ERZURUM ŞUBE BAŞKAN

mebpersoneli.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol